Benign paroksismal pozisyonel vertigolu hastalarda komorbitide ve demografik yapının değerlendirilmesi
Evaluation of comorbididtiy and demographic structure in patients with benign paroxysmal positional vertigo
  1. Tez No: 661480
  2. Yazar: TANSEL COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV), baş dönmesinin en sık rastlanan nedenlerinden birisidir. Bu yüzden hastaların doğru tedavi ve rehabilitasyonun belirlenmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması önem arz etmektedir. Çalışmamızda BPPV hastalarının demografik analizlerini, komorbidite ile ilişkisini, vertigonun şiddetini ve vertigoya bağlı günlük yaşamda karşılaştıkları engellilik düzeyine etkisini araştırdık. Çalışmada Ekim 2020 / Ocak 2021 tarihleri arasında Kayseri Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine baş dönmesi öyküsüyle başvuran ve pozisyonel testlerle BPPV tanısı alan 70 erkek (%33,7), 138 kadın (%66,3) 208 hastanın demografik, komorbidite ve obezite verileri analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara Vizüel Analog Skala ve Baş Dönmesi Engellilik Anketi (BDEA) uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 51.38±14.15 idi. Hastaların 58'i (%27,9) bir işte çalışırken, hastaların 81'i (%38,9) sigara kullanıyordu. En çok etkilenen semisirküler kanal (SSK) %49,5 sağ posterior kanaldı. Hastalar komorbiditelerine göre en çoktan en aza doğru sırasıyla hipertansiyon (%36,5), diyabet (%20,2), kolesterol (%13,5), koroner arter hastalığı (%17,8), osteoporoz (%8,2), kafa travması (%4,3), psikiyatrik hastalıklar (%3,4) ve alerji-atopi (%1,4) idi. Hastalar obezite durumuna göre sınıflandırıldığında en çok pre-obez hastaya rastlandı. Duygusal, fiziksel, fonksiyonel engellilik ve BDEA skorları kadınlarda erkeklere göre, çalışmayanlarda çalışanlara göre istatiksel anlamda yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) is one of the most common causes of dizziness. Therefore, it is important to determine the correct treatment and rehabilitation of the patients and to increase the quality of life. In our study, we investigated the demographic analysis of BPPV patients, its relationship with comorbidity, the severity of vertigo and its effect on the level of disability they encounter in daily life due to vertigo. In the study, the demographic, comorbidity and obesity data of 70 men (33.7%) and 138 women (66.3%) of 208 patients who were admitted to the Otorhinolaryngology outpatient clinic of Kayseri State Hospital between October 2020 and January 2021 with a history of dizziness and diagnosed with BPPV by positional tests were analyzed. Visual Analogue Scale and Dizziness Disability Questionnaire were applied to the patients included in the study. The mean age of the patients included in the study was 51.38 ± 14.15. While 58 (27.9%) of the patients were working in a job, 81 (38.9%) of the patients were smoking. The most affected SSK was 49.5% right posterior canal. According to the comorbidities of the patients, hypertension (36.5%), diabetes (20.2%), coronary artery disease (17.8%), cholesterol (13.5%), osteoporosis (8.2%), head trauma (4.3%), psychiatric diseases. (3.4%) and allergy-atopy (1.4%). When the patients were classified according to their obesity status, pre-obese patients were the most common. Emotional, physical, functional disability and BDEA scores were statistically higher in women than men, and in non-working people compared to employees.