İş sağlığı ve güvenliğinde risk analizi: Karayolları yapım çalışmalarından bir uygulama
Risk analysis in occupational health and safety: An application from highways construction works
  1. Tez No: 661478
  2. Yazar: BURAK KARATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Ulaşım anlamında dünya genelinde havayolu, denizyolu, demiryolu ve karayolu olmak üzere yaygın olarak dört tip yol tercih edilmektedir. Ulaştırma türlerine göre dünya genelinde ve ülkemizde en fazla tercih edilen yöntem karayoludur. Bu anlamda karayolları ulaşım anlamında oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Ülkemizde özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla yeni karayolları oluşturulmakta ya da mevcut yollar ihtiyaç doğrultusunda yenilenerek geliştirilmektedir. Bu çalışmada Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yer alan illerden birinde karayolu yapım işi yüklenicisi olan bir şirketin mevcut koşulları göz önünde bulundurularak insan ve çevre sağlığına risk teşkil edebilecek tehlikeleri belirlenip L Tipi (5x5) Matris yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of transportation, four types of roads are commonly preferred worldwide: airway, seaway, railway and road. Among the types of transportation, the most preferred one in the world and in our country is highway. In this regard, highways play a very important role in terms of transportation. In our country, especially in recent years, new highways are created or current roads are renewed and improved in line with the requirement. In this study, considering the current conditions of a company that is a highway construction contractor in one of the provinces under the responsibility of the 8th Regional Directorate of Highways, dangers that may pose a risk to human and environmental health were determined and risk assessment was made using the L Type (5x5) Matrix method.