Batı Karadeniz Bölgesi tortularının kaynak kaya ve olgunlaşma yönüyle incelenmesi
Source rock and maturity evaluation in the sedimentary succession at western Black Sea Region
- Tez No: 66149
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Karadeniz Bölgesinde Adapazarı-Kastamonu arasında kalan alanın hidrokarbon potansiyelini araştırmak için başlatılan bu çalışmada, organik jeokimya yöntemleri kullanılarak sedimanter birimlerin kaynak kaya ve olgunlaşma değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada kuyu ve yüzey örnekleri üzerinde toplam organik karbon, piroliz, mikroskopik kerojen tayini, vitrinit yansıması, spor renk değişimi, kil mineralojisi, gaz kromatografi analizleri uygulanmış ve sonuçları istatistiksel metodlarla değerlendirilmiştir. İstatistiksel metodların uygulanması sonucunda sedimanter ortamlar ile toplam organik karbon arasındaki ilişkiler, olgunlaşma verilerinin birbiri ile korelasyonu ve toplam organik karbon ile piroliz verileri arasındaki ilişkiler gibi çeşitli jeolojik ve analitik verilerin ortak yorumu yapılmıştır. Elde edilen verilerin yorumlanması ile Alacaağzı, Yılanlı, Kartal, Tasmaca, Çağlayan formasyonlarının petrol; Kozlu, Karadon, Ulus ve Kusuri formasyonlarının genel olarak gaz türetme potansiyeline sahip oldukları belirlenmiştir. Olgunlaşma parametreleri arasında erken ve orta olgun zonlarda uyum gözlenirken ileri olgun zonlarda Tmax değerlerinin hatalı sonuçlar verdiği saptanmıştır. Bölgesel olgunlaşma değerlendirmesinde Zonguldak ve Amasra civarındaki Paleozoyik yaşlı birimlerin duraylı bir gömülme ve olgunlaşma evrimi geçirdikleri, buna karşılık Kretase yaşlı birimlerin havzanın evrimi, tektonik- volkanik gelişmeler etkisi ile çok düzensiz bir olgunlaşma evrimi geçirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, source rock and maturity evaluation of the sedimentary rocks are investigated to find out the hydrocarbon potential of onshore Black Sea Region between Adapazarı and Kastamonu cities by using organic geochemical techniques. Total organic carbon, pyrolysis, organic petrography, vitrinite reflectance, spore color index, clay mineralogy and gas chromatography are applied on well cuttings and surface samples. The analytical results are evaluated by statistical methods and the relations between total organic carbon versus sedimentary environment, total organic carbon versus pyrolysis and correlation between maturity parameters are interpreted. As a result of interpretation Alacaağzı, Yılanlı, Kartal and Çağlayan formations defined as oil prone where as Kozlu, Karadon, Ulus and Kusuri formations have gas source potential. In early and middle mature zones a positive correlation exists among maturity parameters while in late mature zone pyrolysis data give false results. Through regional maturity evaluation, Paleozoic aged sedimentary units found to be exposed to stable burial history, but Cretaceous aged sediments suffered quite irregular maturity history during the basin development under the effect of tectono- volcanic events.