Biyofilm reaktörlerin analiz ve tasarımı
Analysis and design of biofilm reactors
- Tez No: 66148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, biyofilm reaktörlerin modellemesinde kullanılmak üzere yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Geliştirilen teori yapılan deneysel çalışmalarla ispat edilmiştir. Biyofilm reaktörlerin modellenmesinde temel tasarım parametreleri, biyofilm kalınlığı, yoğunluğu ve yüzey substrat derişimleridir. Çalışmada yüzey substrat derişimleri ve deneysel biyofilm kalınlığını kullanarak biyofilm yoğunluğunu ve substrat tüketimini hesaplayan teorik bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen model“maksimum substrat tüketim”yaklaşımı olarak adlandırılmıştır. Model yaklaşımına göre, mikroorganizma sabit yüzey derişiminde substrat tüketimini maksimize edebilecek yönde biyofilm yoğunluğunu kontrol etmektedir. Azalan yüzey substrat derişimiyle mikroorganizma substrata ulaşmak için yapısını sıklaştırarak maksimum substrat tüketimi yapabilecek biyofilm yoğunluğuna ulaşmaktadır. Model, akışkan yatak biyofilm reaktörde büyütülen bir küresel biyopartikül üzerinde başarılı olarak sınanmıştır. Model geliştirilirken literatürden alınan eşitliklerden hesaplanan kütle aktarım katsayısı ve etkin difüzyon katsayısı modelleri deneysel olarak da hesaplanmıştır. Geliştirilen maksimum substrat tüketim yaklaşımı, teorik olarak hollow fiber biyofilm reaktördeki tek bir fiber, ve boyutsuz olarak tamamen aktif bir biyofilmden oluşan küresel biyopartikül üzerinde uygulanmıştır. Çözümler teorinin boyutsuz yaklaşımla küresel partikülde ve seçilen örnek sistemle hollow fiber biyofilm reaktörde uygulanabileceğini göstermiştir. Maksimum substrat tüketim teorisindeki yaklaşımları doğrulamak amacıyla biyofilmde etkin difüzyon katsayıları, sıvı film kütle aktarım katsayısı ve biyofilm içinde lokal etkin difüzyon katsayısının değişimi incelenmiştir. Biyofilm yoğunluğuyla etkin difüzyon katsayısı azalmış, artan biyofilm kalınlığıyla sıvı film kütle aktarım katsayısı maksimum bir değere kadar artmıştır. Mikro düzeyde yapılan çalışmalarda ise lokal etkin difüzyon katsayıları biyofilm içinde doğrusal olarak değişmiştir. Lokal biyofilm yoğunluğu ise maksimum substrat tüketim teorisine uyumlu olarak artan lokal substrat derişimi ile azalmıştır. Bu sonuçlar teorinin mikro düzeyde de geçerli olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A novel approach for the modeling of biofilm reactors has been developed and experimentally verified. The main design parameters for biofilm reactors are biofilm thickness, density and biofilm surface substrate concentrations. A new theoretical model has been developed to predict the biofilm density and substrate consumption rate using experimental biofilm thickness and surface substrate concentrations. The model has been called as“maximum substrate consumption”approach. According to this approach, the microorganism controls its density to maximize substrate consumption rate. When surface substrate concentration decreases, microorganism structure becomes more denser to reach a biofilm density to maximize substrate consumption rate. The model was experimentally verified on a bioparticle in a differential ffuidized bed biofilm reactor. During the model development some equations were imported from the literature to calculate externel mass transfer coefficient and average effective diffusion coefficients. These average effective diffusion and externel mass transfer coefficients were also experimentally calculated. The maximum substrate consumption approach was applied theoretically on a fully active bioparticle in a dimensionless form and on a single fiber for a hollow fiber biofilm reactor. The solutions proved that the theory can be applied in dimensionless form and for a sample system of a hollow fiber biofilm reactor. To verify the approach in maximum substrate consumption theory, the variation of effective diffusion coefficients, external mass transfer coefficient and variation of local effective diffusion coefficients were investigated in the biofilm. The effective diffusion coefficients decreased with increased biofilm density, while external mass transfer coefficient increased up to a maximum value with increased biofilm thickness. In microscale experiments, local effective diffusion coefficients changed linearly in the biofilm. Meanwhile, local biofilm density decreased with increased substrate concentration being in agreement with maximum substrate consumption approach. These results showed that the theory can also be applied to microscale biofilm investigations.