Remiks yoluyla kültürel aktarım: Mizah içerikli İnstagram hesaplarının mem bakış açısı ile analizi
Cultural transmission via remix: an analysis of humorous Instagram accounts from a memetic perspective
  1. Tez No: 661504
  2. Yazar: DİLARA TEKRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma her geçen gün daha farklı uygulamalarla gündelik pratikler içinde yer alan remiks ve tartışmalı bir zeminde köklenen mem kavramı çerçevesinde oluşturulmuştur. Tanımı ve kavramsallaştırılması konusunda birçok anlaşmazlık bulunmasına rağmen, mem hakkında fikir birliği bulunan nadir noktalardan biri, memin remiks sayesinde oluştuğu ve aktarıldığıdır. Remiksin araştırmadaki çerçevesi mem ile bu ilişkisi üzerinden belirlenmiştir. Bu tezin amacı, Instagram postlarını remiks pratikleri ve memetik açısından inceleyerek, kültürel aktarımın bu postlarda nasıl gerçekleştiği ile ilgili bilgi edinmektir. Bu doğrultuda Türkiye'nin en çok takipçiye sahip mizah içerikli Instagram hesaplarından 3 tanesi olan Cezmi Kalorifer, İçkiliydi Bilmem Ne ve İncicaps'in 1 ay boyunca paylaştıkları tüm postlar toplanarak bir veritabanı oluşturulmuştur. Veriler üzerinde tanımsal ve çıkarımsal analizler uygulanmış, postların memetiği ve remiks pratiklerini ne şekilde kullandığı incelenmiştir. Bulgular doğrultusunda, (1) postların memetik süreçlerle benzer şekilde kültürel aktarım sağladığı görülmüş ve (2) bunun remiks uygulamalarıyla gerçekleştirildiği saptanmıştır. Postların bu çerçevede incelenmesi sonucunda literatüre,“memetik süreçlerine müdahale edilmiş içerik”kavramı önerilmiştir. Araştırma bulgularının postlarda gözlemlenen remiks pratikleri açısından değerlendirilmesi sonucunda ise, Instagram postları üzerinde çok katmanlı remiks uygulamaları gerçekleştiği ve hesapların kendi remiks metotlarını oluşturarak topluluklarına hitap ettiği belirlenmiştir. Bu bağlamda tezin dijital kültür araştırmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is designed in the framework of the highly debated concept of meme and remix which is getting more involved in daily practices day by day. There are discrepancies about the definition and conceptualization of memes, however, it is mostly agreed that memes are transmitted via remix. Within the scope of the research, remix is defined through its relation with meme. This dissertation aims to shed light on the cultural transmission on Instagram posts by investigating them through memetics and remix. Thus, three of the most followed humorous Instagram accounts from Turkey have been selected. In a one-month time frame, all posts of these accounts were collected. Inferential and definitional analyses have been conducted and it is investigated how remix and memetics are employed by these posts. Findings showed that (1) these posts and memes have similarities in terms of cultural transmission (2) cultural transmission is generated through multi-layered remix practices. In line with these findings, the concept of“memetically modified content”is proposed in the literature. The findings also showed that multi-layered remix practices are conducted on these posts and every account has its remix method to appeal to its community. In this context, it is believed that this research will contribute to the field of digital culture studies.