Kronik alkol ve sigara kullanımına maruz bırakılan erkek ratların böbrek dokularının histopatolojik ve malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), ksantin oksidaz (XO), ksantin dehidrogenaz (XDH), miyeloperoksidaz (MPO), glutatyon (GSH) yönünden ince...
An Investigation of histopathologic changes and levels of malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), xanthine dehydrogenase (XDH), myeloperoxidase (MPO), glutathione (GSH) on the kidney tissues male rats treated with chronic alcohol and cigarette smoke
  1. Tez No: 131183
  2. Yazar: YILMAZ ÇİĞREMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YÜKSEL, DOÇ. DR. YUSUF TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doktora Tezi KRONİK ALKOL VE SİGARA KULLANIMINA MARUZ BIRAKILAN ERKEK RATLARIN BÖBREK DOKULARININ HİSTOPATOLOJÎK VE MALONDİALDEHİT (MDA), NİTRİK OKSİT (NO), KSANTİN OKSİDAZ (XO), KSANTİN DEHİDROGENAZ (XDH), MİYELOPEROKSİDAZ (MPO), GLUTATYON (GSH) YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Yılmaz ÇİĞREMİŞ İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 89 + viii sayfa 2003 I. Danışman: Prof. Dr. Eşref YÜKSEL II. Danışman: Doç. Dr. Yusuf TÜRKÖZ Bu tezde kronik sigara içimi ve alkol alımının, erkek Wistar rat böbrek dokularına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 6 ay boyunca bu maddelere maruz bırakılan hayvanlar, çalışma süresince her birinde 7 rat bulunan 4 gruba; kontrol, alkol, sigara ve sigara+alkol gruplarına ayrıldılar. Alkol grubu hayvanlar inek sütü, vitamin A (5000 İÜ) ve sükrozdan oluşan bir dieti %7,2'lik alkolle birlikte ağız yoluyla alırlarken, sigara grubundaki hayvanlar bir plastik kafes (0,75x1x0,85 m, 0,64 m3) içinde çalışma süresince sigara dumanına maruz bırakıldılar. 4 grupta bulunan hayvanlar son uygulama sonrası sakrifıye edildiler ve böbrek dokularının GSH, MDA, NO, MPO ve XO seviyeleri analiz edildi. Gram yaş doku basma GSH seviyesi, kontrol, alkol, sigara ve sigara+alkol grupları için sırasıyla; 1,579+0,06 umol, 0,910±,0,06 umol, 1,141+0,06 umol ve 0,818+0,04 umol olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D.Thesis AN INVESTIGATION OF HISTOPATHOLOGIC CHANGES AND LEVELS OF MALONDIALDEHYDE (MDA), NITRIC OXIDE (NO), XANTHINE OXIDASE (XO), XANTHINE DEHYDROGENASE (XDH), MYELOPEROXIDASE (MPO), GLUTATHIONE (GSH) ON THE KIDNEY TISSUES OF MALE RATS TREATED WITH CHRONIC ALCOHOL AND CIGARETTE SMOKE Yılmaz Çİ?REMİŞ İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology 89 + viii pages 2003 Supervisor I: Prof. Dr. Eşref YÜKSE1 Supervisor II: Assoc. Prof. Dr. Yusuf TÜRKÖZ The aim of the study carried out in this thesis was to investigate the effects of chronic cigarette smoke and alcohol exposure on the kidney tissue in male Wistar rats. Animals, treated with these substances for a period of six months were divided into four experimental groups which were i) a control group ii) alcohol group iii) cigarette smoke group iv) smoke+alcohol group. All groups were consisted of 7 rats. Specimens in alcohol group animals were orally fed on a diet containing cow milk, 5000 IU vitamin A and sucrose together with 7.2% alcohol. Cigarette smoke group, on the other hand were kept in closed plastic cage (0.75x1x0.85 m., 0.64 m3) which exposed to cigarette smoke for the whole experimental period. At the end of the experimental period, the specimens in four groups were sacrified and then their kidney tissues were analyzed for GSH, MDA, NO, XO, and MPO levels. The level of GSH per gram of wet tissue was determined as 1.579 ± 0.06 umol, 0.910 + 0.06 umol, 1.141 + 0.06 umol, and 0.818 + 0.04 umol for control, alcohol, smoke, and smoke+alcohol groups respectively.