Romatoid arfritte sentetik ACTH ile birlikte chloroquine veya sulphazalazine uygulaması
Administration of synthetic ACTH with chloroquine or sulphasalazine in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 20117
  2. Yazar: NECATİ ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ROMATOÎD ARTRITTE SENTETİK ACTH İLE BİRLİKTE CQ VEYA SULFASALA2IN UYGULAMASI Bu çalışma, aktif RA'li hastalarda aktivasyonu sentetik ACTH ile kısa sürede söndürüp, birlikte başlanan remittif ajanlarla remisyonu sağlamak, remittif ajanların (CQ ve SASP) etkilerini karşılaştırmak için planlandı. Aktif RA'li ACTH uygulama kontrendikasyonu olmayan 30 hasta sentetik ACTH ile remittif ajanlar birlikte verilerek tedavi edildi. Hastalara günde 1 enjeksiyon ile başlanıp, enjeksiyon aralıkları uzatılarak 2 ayda 18 synacthen depot i.m. yapıldı. Hastaların rastgele seçilmiş 15 'ine CQ, diğer 15 'ine SASP başlandı. Hastaların.28' inde X%93.33) 3-14 synacthen enjeksiyonu ile aktivasyon söndü. İmg veya 0.5mg synacthen uygulaması etki süresini değiştirmedi. ACTH ve CQ alanların 11 ' i (%73.33) remisyona girdi (ARA kriterleri). 3 hastada (%20) ACTH kesildikten sonra reaktivasyon görüldü. SASP alan hastaların 9'u (%60) 4. ayda remisyonu devam ettirdi. 5 hasatada reaktivasyon görülüp, bunların birinde antibiyotik ve NSARD ile tekrar remisyon sağlandı. Hastaların %70 ' i (21 hasta) tedaviyi çok iyi tolere etti. İmg synacthen depot ile tedaviye alman hastalardan l'i ajitasyon sebebiyle tedaviden çıkarıldı. Reversible fasial konjesyon ve cushingoid görünüm ortaya çıktı. ACTH enjeksiyonlarının kesilmesinden sonra serum kortizol düzeyinin başlangıca göre artmış bulunması HPA supresyonunun olmadığını kanıtlamaktadır. SASP alanların 3 ' ünde (%20) antiasitlerle geçen dispeptik şikayetler gözlendi. Sonuç olarak. aktif RA'li 30 hastanın 28 'inde (%93.33) ACTH ile aktivasyon söndürülmüş, CQ kombine edilenlerin 11' inde (%73.33), SASP kombine edilenlerin 10'unda (%66. 66) remisyon sağlanmıştır. Kısa sürede netice alınan bu yöntemin aktif RA'li hastalarda uygulanmasının uygun olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
ADKİNİ STRATİ ON OF E^KTL^TİC ACTL WITH CHLJROWIKE OR SULPHASALAZİNE İN RHEUMATOID ARTHRITIS This study has been planned both to control the aclivation in the patients hospitalized with active romatoid artritis by synthetic ACTH, to allow the remission with remittive agents performed together, and to compare the efficiency of remittive agents. 30 patients with active romatoid artritis, who- had no ACTH contr- endication.were treated by being given synthetic ACTH and remittive agen ts together. Beginning with one enjection a day,18 enjections in 2 months by extending the injection term, were administered to the patients. As in jections Synacthen depot IM were administered. Of 30 patients, at randum, 15 began to be given Chloroguine and the others Sulfasalazine. Of all, in 28 patients, activation was controlled with 3-14 Synacthen depot enjection The administration of 1 mg or 0.5 mg of Synacthen depot did not change the efficiency term. Of the patients performed ACTH and Chloroguine, "Ill- patients (73. 33%) underwent remission, (ARA criters).Reactivation appeared on 3 patients (20%) after stopping ACTH. Of the patients performed Sulfasolizin.in 9 patients (60%) remis sion continued in 4 months. Of all the patients, 21 (70%) were tolerated for therapy. One of the patients who were admitted for therapy with 1 mg Synacthen depot was excluded from the therapy. Reversable facial conces sion tand Cushingoid appeared in 5 patients. The absence of, HP A supression is proved by the fact that the level of serum cortizol increased compare to beginning after stopping ACTH enjections. Average 0.49 mg/dl increase occured on the level of serum Cortizol at 7 o'clock in the morning, where as at 16 o'clock this increase was 3.11 mg/dl. Of the patients taking Sulfasolacine,in 3 patients(20%) dispeptic complains occured. Consequently, of 30 patients with active romatoid artritis, in 28 patients (93. 33%) activation was controlled with ACTH. Remission was supp lied in 10 patients (66. 66%) combined with Sulfasalazine, and in 11 patients (73. 33%) combined with Chloroguine. This method, resul ted in a short time, has been determined that it should be performed on thepatient with active romatoid artritis.