Bir hidrolik sistemin coğrafi bilgi sistemi ile tanımlanması
Definition of a hydrologic system by using geographic information system
- Tez No: 66155
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Porsuk Çayı Havzası Coğrafî Bilgi Sistemim ve Uzaktan Algılama yöntemleri kullanılarak homojen alt havzalara bölümlenmiş ve her bir alt havza için ayrıntılı ve hassas bir şekilde su bütçesi hesaplanmıştır. Böylece tüm havza için aylık bazda yüzey su değişimleri belirlenmiştir. Bu amaçla meteorolojik veriler (yağış, sıcaklık, güneşlenme süresi, toprak sıcaklığı, bulutluluk ve nem) ile akım gözlem istasyonlarında gözlenen akım verileri kullanılmıştır. Nehir kollarının karşılaştırılmasında kullanılmak üzere 1/100000 ölçekli toprak haritaları kullanılmıştır. Eğim ve yönelim haritaları 1/250000 ölçekli topoğrafik haritalardan elde edilmiştir. Toplanan meteorolojik veriler ve tematik haritalar kullanılarak coğrafî bir veri tabanı oluşturulmuştur. Raster tabanlı eş yağış, eş rüzgar ve nem haritaları noktasal verilerden ara kestirim yolu ile hesaplanmıştır. Buharlaşma Penman yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu şekilde hesaplanan buharlaşma verileri ile kot arasında bir ilişki kurulmuş ve sayısal arazi modeli kullanılarak tüm havza için buharlaşma dağılımı elde edilmiştir. Akış yükseklikleri akım verilerinin su toplama alanlarına oranlanması ile elde edilmiştir. Su bütçesi hesaplamalarında sistem yaklaşımı kullanılmıştır. Sistemin girdileri (yağış) ile çıktıları (buharlaşma ve yüzey akışı) eşitlenerek aylık su değişimlerinin belirlenmesi için depolamadaki değişimler belirlenmiştir. '
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Porsuk River Basin has been divided into the homogenous subbasins, by Geographic Information Systems and Remote Sensing techniques and a detailed and precise hydrologic budget has been calculated for each subbasin, in order to evaluate the monthly surface water storage variation in the whole system. The data used for this purpose are the meteorological data (precipitation, temperature, sun shine duration, soil temperature, cloudiness and humidity) and the hydrometric data of the flow gauging stations. The 1/100000 scaled soil classification maps have been digitized and used for correlating the river reaches. The slope and aspect maps of the basin have been evaluated through the 1/250000 scaled topographic maps. A geographic data base has been established by the gathered meteorologic data and the thematic maps. The raster isohyetal maps of the precipitation, wind and humidity have been derived by interpolating the point measurements in the basin. The evaporation has been estimated by Penman method. A relation between the estimated evaporation rate and the elevation of the meteorologic stations has been established and the evaporation is distributed to the whole basin by using the digital elevation model. The flow height is calculated by dividing the flow rates with the catchment area of the flow gauge. The system approach has been used for the water budget calculations. The input of the system (precipitation) has been equalized to outputs (evaporation and the surface flow) and the storage change (AS) has been calculated, in order to evaluate the monthly water storage variations.