Domaniç (Kütahya) pofiri bakır-molibden cevherleşmesinin jeolojik-mineralojik-petrografik incelenmesi
The Geologica-mineralogical-petrographical investigation of Domaniç (Kütahya) porphyry copper-molybdenum mineralization
- Tez No: 66159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İV ÖZET 1994-1997 yılları arasında H.Ü. Jeoloji Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisans Tezi olarak yürütülen bu çalışmada; Domaniç (KÜTAHYA) civarında, MTA tarafından 1992-1993 yıllarında bakır-molibden cevherleşmesine yönelik olarak yapılan sondajların karotları incelenerek; cevherleşmenin mineralojisi, petrografisi, yankayaç alterasyonu, cevher-yankayaç ilişkileri ile bakır-molibden elementlerinin düşey dağılımı belirlenmiştir. İnceleme alanında derinlik ve damar olmak üzere iki farklı kayaç birimi tanımlanmıştır. Derinlik kayaçları eşit taneli ve porfirik dokuda gözlenmektedir. Eşit taneli derinlik kayaçları, tonalit, granodiyorit, kuvars- diyorit ve granittir. Porfirik dokulu derinlik kayaçları ise, tonalit porfir, kuvars- diyorit porfir, granodiyorit porfir, diyorit porfir ve granit porfir olarak tanımlanmıştır. Damar kayaçları ise aplittir. İnceleme alanında aplit dışında saptanan kayaçlar alterasyon ve cevherleşmeden etkilenmiştir. Cevherleşmeye eşlik eden bu kayaçlarda alterasyon sonucu oluşan mineral parajenezlerine göre, dört farklı tip alterasyon belirlenmiştir. Bunlar; 1-biyotit-kuvars, 2-serizit-kuvars, 3-kuvars- kil-klorit, 4-klorit-epidot-kuvars alterasyonu olup, sondajlarda tekrarlanmalı olarak gözlenmişlerdir. Cevherleşme, porfirik dokulu kayaçlarla ilişkili olup saçınım, damar/damarcık ve ince çatlak dolgusu şeklindedir. Ana cevher minerali pirit tir. Diğer cevher mineralleri kalkopirit, molibdenit ve manyetittir. Ayrıca tali olarak pirotin, sfalerit, markazit, bornit, kovellin, limonit, hematit, rutil ve ilmenit saptanmıştır. Gang mineralleri ise; kuvars, serizit, kalsit, klorit, epidot, biyotittir. İnceleme alanındaki cevherleşme; cevher mineralojisi, cevher tipi, cevher yankayaç ilişkisi ve yankayaç alterasyonları özellikleri litaratürde“Porfiri bakır-molibden tipi”olarak tanımlanan yataklarla benzer özellikler göstermektedir.V Ayrıca porfiri tip cevherleşmeden başka gerek yüzey, gerekse sondaj karotlarının incelenmesi sonucu, granitoyitik kayaçlar ile karbonatlı kayaçların dokanaklarında, skarn tip cevherleşmeler saptanmıştır. Bu tip cevherleşmede belirlenen cevher mineralleri başlıca; manyetit, pirit, kalkopirit, pirotin, markazit sfalerit, gang mineralleri ise granat, epidot, kalsit ve klorittir. Diğer taraftan sondajların ilk metrelerinde yaygın olarak limonitleşme, hematitleşme ve killeşme ile şeklinde ortaya çıkan yüzey sularının etkisi ile oluşmuş yüzeysel alterasyon'da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Within the framework of this stady which has been prepared as a master's thesis at the Department of Geological Engineering Hacettepe University, during the years of 1994-1997, mineralogy, petrography of the ore deposit, host rock alteration, ore-host rock relationship and vertical distribution of copper-molibdenum located around Domaniç (KÜTAHYA) have been determined by examination of drilling cores that were recovered by MTA during 1992-1993 regarding the copper-molibdenum mineralization. Two different rock types, namely plutonic and subvolcanic, are distinguished within the stady area. Plutonic rocks shows as granular and porphyritic texture. The plutonic rocks which has granular texture are tonalite, granodiorite, quartz-diorite and granite. The other plutonic rocks which has distinguished in porphyritic texture are tonalite porphyry, quartz-diorite porphyry, granodiorite porphyry, diorite porphyry and granite porphyry. Subvolcanic rock is aplite. The rocks expect aplite in the stady area are altered and mineralized. Four different alteration types are distinguished in the rocks associated with mineralization on the basis of alteration minerals. These are (1) biotite- quartz, (2) sericite-quartz, (3) quartz-clay-chlorite and (4) chlorite-epidote- quartz alteration types which exhibit an alternating pattern in the cores. Mineralization associated with the rocks with porphyritic texture is as disseminated, vein/veinlets and thin fracture fillings. Major ore mineral is pyrite. Other ore minerals are chalcopyrite, molybdenite and magnetite. İn addition, minor minerals are pyrrhotite, sphalerite, marcasite, bomite.covelline, limonite, hematite, rutile and ilmenite. Gangue minerals are quartz, sericite, calcite and chlorite. The mineralization in the stady area has great resemblance with regard to ore minerals, ore type, ore-host rock relationship and host rock alteration to the ore deposits defined as“Porphyry copper-molibdenum type”in the literature.Moreover, a skarn type mineralization in addition to the porphyry type is found along of granitoid with carbonate rocks by examination of theVII surface samples as well as the cores. The ore minerals of this type of mineralization are magnetite, pyrite, chalcopyrite, pyrrhotite, sphalerite, galena and gangue minerals are garnet, epidote, calcite and chlorite. Furthermore, a secondary alteration that is exhibited in the first meters of the drillings as limonitization. hematitization and argillization and that has formed by surface waters are also observed.