Karst hydrogeological investigations of Sinanhoca Damsite
Sinanhoca Baraj yeri karst hidrojeolojisi incelemesi
- Tez No: 66162
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Sinanhoca hidroelektrik santrali projesi Türkiye'nin güneyinde önemli bir doğal su kaynağı özelliğine sahip olan Manavgat nehri üzerinde yeralır. Manavgat nehri boyunca karstik kireçtaşı birimlerinin varlığı, barajlardan veya rezervuarlardan potansiyel bir sızma meydana getirmektedir. Çalışmanın amacı Sinanhoca baraj sahasına ait jeolojik ve hidrojeolojik şartların belirlenmesidir. Alüvyon, fliş ve kireçtaşı birimlerinin sıralanış, uzanım ve kalınlıklarının belirlenmesi amacıyla Sinanhoca baraj sahasında jeofizik rezistivite çalışmaları ge çekleştirilmiştir. Yüzey suyu potansiyelinin değerlendirilmesi amacı ile yağış gözlem istasyonlarına ait yağış değerleri ve akım gözlem istasyonlarına ait akım değerleri modellenerek yağış-akış ilişkisine ait farklı zaman aralıkları (12, 24 ve 36 ay) belirlenmiştir. Sonuçlar bulunan en düşük ve en yüksek frekanslara göre değerlendirilmiştir. Yıllık yağışın fazla olması havzanın büyük bölümünde birim alana ait yüzey akışının (a) büyük olmasına 0.0475-0.1614 m^/sec/km2 neden olmaktadır. 1963-1993 periyodu için yıl içindeki yüzey akışı değişimi 20.84-149.81 m^/s olarak belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre, baraj gövdesi inşaası için uygun olacak olası alanlar geçirimsiz birimin bulunduğu veya sızmanın kabul edilebiler seviyelerde tutulabildiği kireçtaşı alanları ile sınırlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Sinanhoca hydropower project is located in the southern part of Turkey along the extension of Manavgat river that can be considered as one of the most important natural water resources. The predominance of karstic limestone along the Manavgat river present limitations for hydropower development due to the potentiality of significant leakage beneath dams or from impounded reservoirs. For dealing with and suggesting solutions to such problems, the current study was proposed. The aim of the study is to identify the local geological and hydrogeological conditions at Sinanhoca dam site. A geophysical resistivity survey has been carried out in the field to determine the sequence, extension and thickness of alluvium, flysch and limestone units at the dam site of Sinanhoca area. Evaluation of the factors affecting surface water potential such as, rainfall and surface run-off and the relations among the different available rainfall gauging stations, relationships among the stream gauging stations and the relationships between the rainfalls and flows at different interval times (12, 24, and 36 months) was also one of the aims of the current study where a model was applied. The results were evaluated throughout the low and high rainfall and flow sequences. Large amounts of annual precipitation occurs most parts of the basin producing large surface run-off per unit area (°9 which ranges between 0.0475-0.1614 m^/sec/km^. It was calculated that the mean annual surface run-off during the period 1963-1991 ranges between 20.84- 149.81 m3/sec. According to this study, possible suitable sites for dam construction are limited to areas where either impervious material exists or treatment of the limestone can be carried out to limit leakage to acceptable levels.