Lamine edilmiş ağaç malzemelerinin teknolojik özellikleri
Technical properties of laminated wood materials
- Tez No: 66163
 - Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
öz LAMİNE EDİLMİŞ AĞAÇ MALZEMENİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ Bu çalışmada, lamine edilmiş Doğu Kayını'nın (Fagus orientalis lipsky) mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, geniş yayılış alanı gösteren Batı Karadeniz Bölgesi'nden (BOLU) alınan beş adet örnek ağaç soyma yöntemiyle kaplama haline getirilmiş ve deneyler standartlara uygun olarak Poliüretan ve Polivinilasetat tutkalları ile yapıştırılarak hazırlanan numuneler üzerinde yapılmıştır. Mekanik özelliklerden, basınç yüklemede makaslama, tutkal hattına dik çekme yarılma direnci, liflere ve tutkal hattına paralel basınç direnci, eğilme direnci, E- modulü, çivi ve vida tutma gücü belirlenmiştir. Ayrıca, tutkal türü ve kaplama kalınlığının direnç üzerine etkileri saptanmıştır. Deney sonuçlarına göre, tutkal türlerinin mekanik özellikler üzerinde etkili olduğu, Poliüretan tutkalı ile yapıştırılan numunelerin direnç değerlerinin Polivinilasetat tutkalı ile yapıştırılan numunelerden daha yüksek olduğu saptanmış, kaplama kalınlığının direnç üzerine olan etkisi tam olarak belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TECHNICAL PROPERTIES OF LAMINATED WOOD MATERIALS The aim of this study is to determine the mechanical properties of laminated Oriental Beeach ( Fagus orientalis lipsky). For this purpose, five logs from the Black-sea region (BOLU) have been selected by rotary peeling methods., and the tests have been carried out on the standardized samples which have been bonded polyüretan and polyvinylacetate. Mechanical properties such as shear strength, cleavage strength perpendicular to the glue line, compression strength to the grain and glue line, bending strength, modulus of elasticity, nail and screw withdrawal strength have been determined. Glue types and veneer thickness has also been determined. According to the test results, the types of the glues have an effect on the mechanical properties. Also the values mechanical strength of the samples which have been bonded by Polyüretan have higher values than the ones which have been bonded by Polyvinylasetat have been observed. The effect of the veneer thickness on the strength has not been firmly established.