Zonguldak-Bağlık, İnağzı, Göbü, Kazköy kömür sahalarının karst hidrojeolojisi incelemesi
Karst hydrogeological investigation of Zonguldak-Bağlık, İnağzı, Gobu, Kazköy coal mine areas
- Tez No: 66164
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İİİ ÖZET Bu çalışmada, Zonguldak havzasının kömürlü birimlerinin üzerinde bulunan karstik kireçtaşlarının karstlaşma durumu, kömür üretimini ne şekilde etkileyebileceği ve hidrodinamik yapısı birlikte araştırılmıştır. Karbonifer'in Westfaliyen katoda oluşmuş kömürlü seriler, Alpin Orojenezi ile gelişmiş tektonik hareketlerden ileri derecede etkilenmiş olan Kretase yaşlı karbonatlı kayaç topluluğu altında yer almaktadır. Yapılan jeoloji, hidrojeoloji ve jeofizik incelemeler sonucunda, yeraltında bulunan galerilerdeki su gelirinin, kömürlü birimlerin hemen üzerinde diskordans olarak yeralan, orta derecede karstlaşmış, Barremiyen yaşlı kireçtaşları ile ileri derecede karstlaşmış olan Apsiyen yaşlı kireçtaşlarından olduğu, Viziyen yaşlı karbonatlı kayaçların bu olaya katkısının olabileceği sonucuna varılmıştır. Doğal izotop analizleri sonucunda, galerilere boşalımın olduğu noktalarda suların güncel kökenli olduğu, Ihça kaynağı ve yeni Gelik kuyu dibindeki suların derin dolaşımdan gelen sular olduğu belirlenmiştir. Renkli boya denemeleri ile Apsiyen yaşlı karstik kireçtaşları üzerine düşen yağışın bir bölümünün yine bu birim tarafından drene edildiği, Barremiyen kireçtaşlarında ise böyle bir drenajın olmadığı görülmüştür. Yeraltısuyu akım hızı 400 m/gün olarak hesaplanmıştır. Uzaktan algılama çalışmaları ile Kilimli yerleşim biriminin kıyıdan 10 km kuzeyinde, deniz üzerindeki ısı yayılanında, ortalama deniz suyu sıcaklığına göre daha soğuk bir yayılıma sahip anomali sahası belirlenmiştir.İV Yeraltısuyu dolaşım türü genelde yerel dolaşım akım koşullarına uymaktadır. Karbonatlı kayalar üzerinde gelişen faylar üzerinde yeralan karstik yapılar yerel beslenmeyi sağlamakta, basınçlı akım koşullarının etkisiyle iletimliliği artırmaktadır. İnceleme alanında yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, 60 metrelik bariyer topuklar ve 10 mm/m gerilme indeksi koşullarına uyulması ve karbonatlı kayalar üzerinde akan derelerde yapılacak düzenleme çalışmaları ile karbonatlı kayalardan gelebilecek herhangi bir yeraltısuyu tehlikesinin olmayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The position and location of the karstic limestone, the alternative effects of this limestone to the coal production and the hydrodynamic structure of this limestone aquifer have been investigated in this study. The Westfalian coal series, which are obviously effected from the tectonic movements occurred during the Alpine Orogene are located below the Cretaceous carbonate rocks. The geological, hydrogeological and geophysical explorations, indicated that, the source of the water in the galleries are the Barremian karstic limestone and the Apsian limestone units, disconformity overlaid above the coal series, and that the Visean carbonate rocks did not play any role in this event. As a result of the isotope analysis, it has been found out that, the water discharging into the galleries, is of actual origin, and that the groundwater in the Ilıca Spring and the New Gelik Well have a deep circulation component. As a result of the tracer applications, it has been observed that part of the precipitation falling over the Apsian karstic limestone, is drained by this unit, where as there exist no drainage through the Barremian limestone. The remote sensing observations have demonstrated an area of colder water, with respect to the temperature of the sea water, 10 km to the north of the beach. The groundwater flow type, generally obeys the conduit flow conditions. The karstic structures, formed on the faults of the carbonate rocks, provide the location recharge, and increase the transmissivity of the confined flow boundaries.in The results obtained at the end of the complete study show that, any risk or possible danger from the carbonate rocks have not been visual, with having in hand, of course, the barriers of 60 m, stress index circumstances of 10 mm/m and some reclamation works planned on the rivers downflowing over these carbonate rocks.