Başnayayla (Yozgat) molibden cevherleşmesinin jeolojik ve mineralojik-petrografik incelenmesi
The Geological and mineralogical-petrographical investigation of Başnayayla (Yozgat) molybdenum mineralization
- Tez No: 66165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Başnayayla (YOZGAT) molibden cevherleşmesi ve yakın çevresinin jeolojisi, mineralojisi, petrografisi, jeokimyası, yankayaç alterasyonu, cevher-yankayaç ilişkileri ve cevherin mikro yapı-doku özellikleri incelenmiştir. İnceleme alanındaki kayaç birimleri; gabro (Ga), Kızıltepe Graniti (K), dayk/damar kayaçları, sedimanter- volkanik seri (Esv) ve alüvyonlar (Qal)'dir. Molibden cevherleşmesi, Kızıltepe Graniti (K) içinde yer alır. Cevher; kuvars damarlarında, çatlak-kırıklarda sıvama ve kayaçta saçınımlı olarak bulunmaktadır. Ana cevher mineralleri; molibdenit, pirit, kalkopirit ve manyetittir. Ayrıca, tali olarak kübanit, pirotin, sfalerit, galenit, ilmenit, bornit ve bizmutinit saptanmıştır. İkincil mineraller limonit, hematit, markazit, kalkozin ve kovellindir. Cevherleşme ile ilişkili olarak üç tip alterasyon gözlenmiştir. Bu alterasyonlar fillik, potasik ve potasik+zayıf Siliktir. Cevherleşme genellikle, Kızıltepe Granitinde gözlenen fillik-potasik alterasyonlar arasında ve potasik alterasyon içerisinde gözlenmektedir. Cevherleşme; cevher tipleri, mineralojisi ve alterasyon özellikleri açısından porfiri ve/veya ştockvörk molibden-bakır cevherleşmesi olarak tanımlanmıştır. Başnayayla porfiri ve/veya ştockvörk molibden-bakır cevherleşmesinin bağlı olduğu Kızıltepe Graniti, köken ve jeotektonik ortamları açısından, literatürdeki benzer cevherleşmelerin yankayaçlarından farklılıklar göstermektedir. Kızıltepe Graniti; mineralojik, petrografik ve jeokimyasal veriler dikkate alındığında hem I- hem de S-tipi granitlerin özelliklerine sahip olmasına rağmen, S-tipi özellikler daha baskındır. Jeotektonik ortamları açısından ise; Kızıltepe Graniti, çarpışmayla eş zamanlı granitlerin özelliklerini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study comprises the geology, mineralogy, petrography, geochemistry, wallrock alteration, ore-wallrock relations, micro structural and textural relations of the mineralizations in Başnayayla (Yozgat) molybdenum mineralization and its near vicinity. The rock units in the study area are; gabbro (Ga), Kızıltepe Granite (K), dyke/vein rocks, sedimentary-volcanic series (Esv) and aluviums (Qal). Molybdenum mineralization is observed within Kızıltepe Granite (K). Ore is found within quartz veins, in joints and faults as coatings and, is disseminated in the host rock. Main ore minerals are molybdenite, pyrite chalcopyrite and magnetite. Cubanite, pyrotine, sphlarite, galenite, ilmenite, bornite and bismuthinite are also encountered in traces. Secondary minerals are limonite, hematite, marcasite, chalcocite and covellite. Three kinds of alterations are observed related to the mineralization. These are; Phyllic, Potassic and Potassic+weak Phyllic. Ore mineralization in the Kızıltepe Granite is generally observed between phylic-potassic alterations and within the potassic alteration. The ore mineralizations are defined as porphyry and/or stockwork molybdenum-copper type when the ore types, mineralogy and alteration properties are taken into account. Kızıltepe Granite which involves Başnayayla porphyry and/or stockwork molybdenum- copper mineralization possesses the different properties than those of the host rocks mentioned in the literature from the points of origin and geotectonic environments. On the basis of mineralogical, petrographical and geochemical data, although it has the properties of I- and S-type granites, the properties of the S-type is dominant in the Kızıltepe Granite. From the geotectonic environments point of view, the Kızıltepe Granite possesses the features of the granites syn-collision