Tort liability in corporate groups: A comparative analysis with particular focus on Turkey
Şirketler topluluğunda haksız fiil sorumluluğu: Türk hukuku temelinde karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 661642
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM MÜRİDE ATAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Çokuluslu şirketler toplulukları günümüzde ekonominin önemli birer aktörü olarak, büyük topluluklar üzerinde önemli etkiler doğurabilecek faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Çoğunlukla ulus devletlerle sınırlı etki alanı olan hukuk sistemleri, farklı ülkelerde faaliyetleri olan bu toplulukları hukuki bir düzenlemeye tabi tutmakta zorluk çekmektedir. Bu bağlamda gerek hakim şirketlerin bulunduğu ülkelerde (ev sahibi ülke), gerekse de bağlı şirketlerin faaliyet göstermekte olduğu ülkelerdeki (komşu ülke) hukuki düzenlemeler büyük ölçüde bu şirketler topluluklarının faaliyetlerini ve sorumluluklarını düzenleme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizlik, çokuluslu şirketler topluluklarının lehine ve bunların faaliyetlerinden zarar gören özellikle şirket faaliyetleri neticesinde doğan insan hakkı ihlalleri ve çevresel zararlardan dolayı kayba uğrayan haksız fiil mağdurları gibi gayri-ihtiyari alacaklıların aleyhine bir durum teşkil etmektedir. Bu çerçevede, öncelikle çokuluslu şirketler topluluklarının uluslararası hukuktaki yerine değinilerek, çok paydaşlı bir yaklaşım benimsenmek suretiyle bunların hukukta düzenlenmesine ilişkin bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tezin konusu, bağlı şirketlerinin faaliyetleri nedeniyle zarar gören haksız fiil mağdurları karşısında hakim şirketin sorumlu tutulabilmesinin potansiyel hukuki temellerini tartışmaktır. Bu bağlamda, Türk hukukunda kusur sorumluluğu ve kusursuz sorumluluk düzenlemeleri, özellikle özen borcunun ihlali ekseninde, bu konudaki İngiliz ve Hollanda mahkemeleri kararları ile mukayeseli olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, şirketlere insan haklarına ilişkin raporlama yükümlülüğü getirilmesine dair mukayeseli hukuk çerçevesinde öneriler yapılmıştır. Son olarak, konunun devletler özel hukuku boyutu ele alınarak, mukayeseli hukuk çerçevesinde Türk hukukunda bu davalar yönünden yetkili mahkeme ve uygulanacak hukuk konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multinational corporate groups are important actors in today's global economy with the power to impact the masses through their activities. The national legal systems that mostly have no extraterritorial effects remain insufficient to regulate the activities of multinational corporate groups, which take place worldwide, not only in the countries where the parent companies reside (home country), but also in countries where the subsidiaries operate (host countries). The aforesaid lack of regulation gives rise to a limbo-like area where multinational corporate groups are able to rebut liability claims due to damages arising from their subsidiaries' activities in the host countries. This situation creates an unjust imbalance – to the benefit of multinational corporate groups and to the detriment, especially, of involuntary creditors, such as tort victims of corporate activities which predominantly concern human rights abuses and environmental violations. Based on this framework, this study firstly discusses the position of multinational corporate groups in international law and then assesses potential reforms to corporate law that would allow for a multi-stakeholder approach. The aim of this study is to analyse potential grounds in Turkish tort law that could accommodate liability claims against parent companies of multinational corporate groups for damage incurred due to their transnational subsidiaries' activities (referred to as 'foreign direct liability' in legal doctrine). To this end, the potential legal grounds of fault liability and strict liability are assessed under Turkish law, with a particular focus on the duty of care, in comparison with the corresponding case law in the UK and the Netherlands. Mandatory human rights due diligence is also analysed with a view to suggesting a new regulation in Turkish law. Finally, the aspects of foreign direct liability claims related to private international law are also assessed in order to answer the questions of jurisdiction and applicable law within the scope of a comparative legal study.