Muhasebede yapılan hataların vergilemeye etkisi
Effects of accounting errors on taxation
- Tez No: 661643
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma muhasebe mesleğinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının, muhasebe hataları ve vergilemeye etkilerine ilişkin görüşlerinin ölçülmesi ve bu görüşlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir anket düzenlenmiş ve İstanbul ilinde muhasebe mesleğinde faaliyet gösteren meslek mensupları üzerinde uygulanmıştır. Katılımcıların görüşlerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacı ile farklılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma doğrultusunda elde edilen bulgular sonuç kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to measure the opinions of professional accountants working in the accounting profession on accounting errors and their effects on taxation and to determine whether these opinions differ according to demographic characteristics. For this purpose, a questionnaire was prepared and applied on the members of the accounting profession in Istanbul. In order to determine whether the opinions of the participants differed according to demographic characteristics, difference analysis was carried out. Findings obtained in line with the research are given in the conclusion section.