Investigation the effects of cytokines of young and old mesenchymal stromal cells on cancer cell lines by small molecules
Mezenkimal stromal hücrelerin saldığı sitokinlerin çeşitli apoptotik maddeler aracılığı ile kanser hücre hatları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 661675
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Onkoloji, Bioengineering, Biotechnology, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde stromal hücre tedavileri, tıbbın birçok alanında deneysel olarak veya bazı alanlarda klinik olarak kullanılan en önemli tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Farklı tedavi yöntemleri kullanılsa da henüz kanseri tedavi edebilecek bir yöntem bulunmamaktadır. Beyin kanseri, tedavisi zor kanser türlerinden biridir ve bunun için yeni yöntemler araştırılmaktadır. Terapötik ve koruyucu özelliklere sahip Mezenkimal Stromal Hücrenin (MSH) farklı kanser modellerinde kanser hücrelerini baskıladığı ve çoğalmasını durdurduğu birçok deneysel çalışmada bildirilmiştir. Bununla birlikte, kanser tedavisinde stromal hücrelerin kullanıldığı son çalışmalarda; stromal hücrelerin kanser oluşumunu tetiklediği, kitleyi büyüttüğü, yeni damar oluşumuna ve kanser istilasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. MSH'ler ile kanser hücreleri arasındaki iletişimin, MSH'lerden salınan sitokinlerin yardımıyla sağlandığı bilinmektedir. MSH tarafından salgılanan bu sitokinlerin varlığı ve kanserli hücreler üzerindeki etkileri, MSH'nin tedavi güvenilirliğini azaltmaktadır. Bununla birlikte, MSH'lerin iki alt gruba ayrıldığı, biri kanser hücrelerinin bölünmesini ve çoğalmasını önlerken, diğerinin kanser hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Quercetin'in iltihaplanma, oksidatif stres, kanser oluşumu ve ilerlemesi, trombosit agregasyonu, ateroskleroz ve yaşlanma gibi birçok biyolojik aktivitede olumlu bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, MSH'lerin Quercetin ile uyarılmasıyla kanser hücrelerini baskılayacak sitokinlerin ve kemokinlerin salınımını uyarmaktır. Sonuçlar, koşullandırılmış MSH besiyerinin apoptoza yol açtığını ve hücrelerin çoğalmasını durdurduğunu, her hasta için 24 ve 48 saat boyunca farklı sonuçlar verdiğini gösterdi. Bu çalışmada A172 ve U87 gibi farklı hücre hatları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, stromal cell therapies are among the most important treatment methods used experimentally in many fields of medicine or clinically in some fields. Although different treatment methods are used, there is not yet a method that can cure cancer. Brain cancer is one of the difficult types of cancer to treat, and new methods are being researched for this. It has been reported in many experimental studies that Mesenchymal Stromal Cell (MSC), which has therapeutic and protective properties, suppresses cancer cells in different cancer models and stops their proliferation. However, in recent studies using stromal cells for cancer treatment; it has been shown that stromal cells trigger cancer formation, enlarge the mass, help the formation of new vessels, and invasion of cancer. It is known that communication between MSCs and cancer cells is achieved with the help of cytokines released from MSCs. The presence of these cytokines secreted by MSC and their effect on cancerous cells reduce the treatment reliability of MSC. However, it is found that MSCs are divided into two subgroups, one prevents the division and proliferation of cancer cells, while the other helps cancer cells to proliferate. Quercetin has been shown to play a positive role in many biological activities such as inflammation, oxidative stress, cancer formation and progression, platelet aggregation, atherosclerosis, and aging. This study aims to stimulate the release of cytokines and chemokines that will suppress cancer cells by stimulation of MSCs with Quercetin. The results showed that the conditioned MSC medium led to apoptosis and stopped the proliferation of the cells, giving different results for each patient for 24 and 48 hours. Two different cell lines were used in the experiment with these cell lines A172 and U87.