Cam iyonomer içerikli restoratif materyallerin fırçalama sonrası yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of restorative materials contained of glass ionomer in terms of surface roughness and surface hardness after brushing
  1. Tez No: 661674
  2. Yazar: HANDE SELENGA OSMANAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızın amacı; üç farklı cam iyonomer siman ve bir kompozit rezin materyalini, diş fırçalama sonrasında yüzey pürüzlüğü ve yüzey sertliği açısından incelemektir. Araştırmamızda kullanılan numunelerin hazırlanması için, iç çapı 10 mm, kalınlığı 2 mm olan standart metal kalıp kullanıldı. İki farklı kapsül formda yüksek vizkoziteli cam iyonomer siman (Equia Forte HT Fil, GC Corporation, Tokyo, Japonya), (Ionostar Plus, Voco, Cuxhaven, Almanya), bir kapsül formda ışıkla sertleşen cam iyonomer siman (Ionolux, Voco, Cuxhaven, Almanya) ve bir nano hibrit kompozit rezin materyal (Solare X Posterior, GC Corporation, Tokyo, Japonya) kullanıldı. 80 adet numene için, disk şeklindeki örnekler, kalıp boşluğuna konulduktan sonra altına ve üstüne şeffaf bantlar yerleştirildi. (n=20) Equia Forte HT Fil (GC Corporation, Tokyo, Japonya) materyalinin yüzeyi, Equia Forte Coat (GC Corporation, Tokyo, Japonya) ile, Ionostar Plus (Voco, Cuxhaven, Almanya) ve Ionolux (Voco, Cuxhaven, Almanya) materyal yüzeyleri ise Easy Glaze (Voco, Cuxhaven, Almanya) ile örtülmüştür. Örneklerin polimerizasyonunda SmartLite Focus (Dentsply, ABD) ışık cihazı firma talimatları doğrultusunda kullanıldı. Malzemeyi sıkıştırmak, boşluk ve hava kabarcığı oluşumunu engellemek ve düzgün yüzeyler oluşturabilmek amacıyla restoratif materyal-metal kalıp mekanizması üzerine ağırlık olması için lam yerleştirildi. Lam 10 sn sonra kaldırıldı. Her bir materyal örneğinin hazırlanması, materyalin üretici firmasının talimatları doğrultusunda yapıldı. Testlere başlamadan önce tüm örnekler, 370C'de 24 saat distile suda bekletildi. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri kontakt modda çalışan mekanik bir profilometre ile yapıldı ve her örneğin ortalama yüzey pürüzlülüğü değerini ifade eden Ra değeri, bunun yanı sıra Rz ve Rmax değerleri kaydedildi. Yüzey sertliği ölçümleri ise Vickers yüzey sertlik ölçer kullanılarak elmas ucun, 200 g (1,961 N) yük ile ve 30 sn süre boyunca örneğe uygulanmasıyla gerçekleştirildi. İlk ölçümlerin ardından 5000 fırçalama döngüsüne tabi tutulan örneklere, 1,6 Hz'de 2,5 N kuvvet uygulandı. Örneklere Colgate Whole Mouth Clean (Colgate-Palmolive, İngiltere) diş fırçası ve Colgate Total (Colgate-Palmolive, İngiltere) diş macunu kullanılarak dairesel fırçalama işlemi uygulandı. Örneklerin fırçalama sonrası yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliği ölçümleri yapıldı. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesi (Canon 750D, Tokyo, Japonya) ile 100 mm makro lens kullanılarak 30 cm uzaklıktan ve sabitlenmiş ışık şiddeti altında yüzey örtücü uygulanmış örneklerin fotoğrafları çekildi. Mikroskop ile yüzey örtücü uygulanmış örneklerin yüzey özellikleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; To examine three different glass ionomer cements and a composite resin material in terms of surface roughness and surface hardness after tooth brushing. For the preparation of the samples used in our study, a standard metal mold which has an inner diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm was used. High viscosity glass ionomer cement in two different capsule forms (Equia Forte HT Fil, GC Corporation, Tokyo, Japan), (Ionostar Plus, Voco, Cuxhaven, Germany), light-curing glass ionomer cement in a capsule form (Ionolux, Voco, Cuxhaven, Germany) and a nano-hybrid composite resin material (Solare X Posterior, GC Corporation, Tokyo, Japan) were used. For 80 samples, disc-shaped specimens were placed in the mold cavity, and transparent bands were placed above and below. (n = 20) Surface of Equia Forte HT Fil (GC Corporation, Tokyo, Japan) material with Equia Forte Coat (GC Corporation, Tokyo, Japan), Ionostar Plus (Voco, Cuxhaven, Germany) and Ionolux (Voco, Cuxhaven, Germany ) material surfaces are covered with Easy Glaze (Voco, Cuxhaven, Germany). In the polymerization of the samples, the SmartLite Focus (Dentsply, USA) light device was used in accordance with the company instructions. A slide was placed on the restorative material-metal mold mechanism to compress the material, prevent the formation of voids and air bubbles and to create smooth surfaces. After 10 seconds the slide weight was removed. Preparation of each material sample was done according to the instructions of the manufacturer of the material. Before starting the tests, all samples were kept in distilled water at 37 0 C for 24 hours. Surface roughness measurements were made with a profilometer operating in contact mode, and the Ra value representing the average surface roughness value of each sample, as well as Rz and Rmax values were recorded. Surface hardness measurements were carried out using a Vickers surface hardness meter by applying the diamond tip to the sample for 30 seconds with a load of 200 g (1,961 N). After the first measurements, samples were subjected to 5000 brushing cycles with 2.5 N force at a rate of 1.6 Hz. Circular brushing was applied to the samples using a Colgate Whole Mouth Clean (Colgate-Palmolive, UK) toothbrush and Colgate Total (Colgate-Palmolive, UK) toothpaste. After brushing, the surface roughness and surface hardness measurements of the samples were repeated.