Numerical assessment of tunnel advancement in problematic soil conditions: A case study
Sorunlu zemin koşullarında tünel açımının sayısal değerlendirilmesi: Bir vaka örneği
- Tez No: 661681
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Zorlu zemin koşullarında tünel açımının modellenmesi, ciddi bir mühendislik muhakemesi gerektirir ve tünel tasarımı ve inşasının kayda değer bir parçasıdır. Yetersiz veriler ve hatalı tasarım yöntemleri istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Zemin davranışı, tünel içi deplasmanlar ve tahkimatlar üzerinde oluşan basınçların gerçekçi tahminleri, doğru sayısal modellerle mümkündür. Bu çalışmada, A93 Tüneli'nin açımı, 1 boyutlu yarı ampirik değerlendirmeler ve iki boyutlu sonlu eleman analizleri ile incelenmiştir. Bu tezin amacı, Tünel A93'ün sahadan alınan konverjans ölçümlerine dayanarak olumsuz zemin koşullarında TBM ve NATM yöntemleriye açımının değerlendirmesini sunmaktır. Bir yüksek hızlı demiryolu hattında hizmet verecek olan A93 demiryolu tüneli, Türkiye'de yer almaktadır. Tünel açımı sırasında, son derece zorlu zemin koşullarından dolayı, şilt sıkışmasından dolayı tünel açımının duraksaması ve tünelin kısmen çökmesi de dahil olmak üzere birçok sorunla karşılaşılmıştır. Tünel açımının etkisini değerlendirmek ve uygun destek sistemleri geliştirmek için saha izleme verileri derlenmiştir. Saha performansı ve sayısal analiz sonuçları, tasarımsal çözümlerin etkinliği ile birlikte karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ayrıca, tünel kaplamasında gözlenen deplasmanlar ve oluşan deplasmanların kazı aşamalarıyla etkileşimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling tunnel advancement in complex ground conditions requires significant engineering judgment and is an integral part of the design and construction of tunnels. Insufficient data and improper design procedures may lead to dramatic consequences. Realistic estimations of the ground behavior, displacements, and support pressures are possible with accurate numerical models. In this study, the advancement of Tunnel A93 is investigated by 1-D semi-empirical assessments and two-dimensional finite element analyses. This thesis aims to introduce an assessment of the tunnel advancement with TBM and NATM through adverse ground conditions based on the actual convergence measurements of Tunnel A93. The tunnel A93 is located in Turkey, which is to be served as a railway tunnel for a high-speed railway line. Due to the challenging soil conditions, many problems, including several stoppages due to shield jamming and the partial collapse of the tunnel, have occurred during the excavation. In order to assess the response of the tunnel and develop better support systems, field monitoring data have been compiled. Field performance and numerical analysis results are comparatively discussed, along with the effectiveness of mitigative design solutions. Additionally, lining deformations and their interaction with excavation sequences are assessed.