Relationship between the parameters of information security risk management process
  1. Tez No: 661731
  2. Yazar: BURAK ÇAKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde kayda geçen bilgi teknolojileri olayları nedeniyle, organizasyonlar, kurumlar bu tehdit içeren olaylara karşı etkili bir biçimde yanıt vermekte zorluk çektiler. Bu tez, potansiyel tehditlere yanıt vermede zorlanan organizasyonlara yardımcı olmak için kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapmanın faydalarını açıklamaktadır. Asıl amaç, öncelikle iş hedeflerine ulaşmada engel olan temel tehditleri belirlemek, ölçmek ve kontrol altına almaktır. Aynı zamanda bu tez, bir vaka çalışması organizasyonu için ayrıntılı bir risk analizi gerçekleştirir. Risk değerlendirme adımlarını, risk yönetiminde risk değerlendirme sonrası risk azaltma ve etkinlik değerlendirmesinin nasıl uygulanacağını içerir ve bilgi güvenliği risk yönetimi süreçlerinin parametreleri arasındaki ilişkiyi açıklar. Risk değerlendirme süreci için organizasyon tarafından beş temek varlık tanımlanmaktadır. Vaka çalışmasında olası tehditleri ve güvenlik açıklarını belirlemek için nitel analiz teknikleri kullanılmaktadır. Bu analiz tekniği, her bir tehdidin ve her bir varlığın ve organizasyondaki güvenlik açıklıklarının neler olduğunun belirlenmesini sağlamıştır. Risk iştahı kavramının değerlendirilmesi sonucunda kabul edilebilir riskler tanımlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda isteyerek veya istemeyerek yapılan insan hatası nedeniyle en büyük bilgi güvenliği riski ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, risk değerlendirmesi sonucunda belirlenen risklerin etkisini azaltmak için derinlemesine savunma kavramı ile belirlenen etkin kontrol yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to recorded incidents of Information technology inclined organizations failing to respond effectively to threat incidents, this thesis guideline the benefits of conducting a comprehensive risk assessment which would aid proficiency in responding to potential threats. The ultimate purpose is primarily to identify, quantify and control the key threats that are destructive to achieving business objectives. At the same time, this thesis performs a detailed risk assessment for a case study organization. It contains risk assessment steps, how to apply risk mitigation and effectiveness evaluation after risk assessment in risk management and explains relationship between parameters of the information security risk management processes. The five assets are being defined by organization for risk assessment process. Qualitative analysis techniques are being used to determine possible threats and vulnerabilities in case study. This analysis technique provided clearly determining risk each threat and each asset and vulnerability in organization. As a result of assessment of risk appetite concept, acceptable risks have been defined. It is come out biggest information security risk because of willingly or unwillingly human error as a result of the analysis. All in all, to reduce the impact of risks that is determined as a result of risk assessment has been used efficient control methods that is identified by defense in depth concept.