Timokinonun endoplazmik retikulum stresi etkisinin in vitro olarak araştırılması
In vitro evaluation of the effect of thymoquinone on endoplasmic reticulum stress
  1. Tez No: 661769
  2. Yazar: MUHAMMED ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Timokinon, bir monoterpen olup pek çok tedavi edici etkileri ile umut verici tıbbi bitkilerden Nigella sativa tohumlarının majör bileşiğidir. (Aggarwal ve ark., 2008). Timokinon normal hücrelere çok az toksik etkili iken, insan pankreatik adenokarsinoma, uterin sarkoma ve lösemik hücrelere karşı anlamlı bir antineoplastik aktivite göstermektedir. Timokinon ayrıca antioksidan etkiler göstermiştir ve hayvan modelleri ve hücre kültür sistemlerinde enflamasyonu inhibe etmiştir. Timokinonun etkin antikanser, antioksidan ve antienflamatuar etkileri hakkındaki bu bilgilere rağmen etki mekanizması henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Timokinonun ayrıca apoptozis, hücre döngüsü ve immün sistem üzerine de etkileri bulunmuştur (Gali-Muhtasib ve ark., 2006;).(Al Naggar ve ark., 2003; Aljabre ve ark. 2005; Arslan ve ark., 2005; Awad, 2005). Timokinon, kısmi hepatik ılık iskemi reperfüzyonunun bir sıçan modelinde endoplazmik retikulum stresi ve mitokondri kaynaklı apoptozu önler Bu çalışma, Nigella sativa tohumlarının biyoaktif bileşiği olan tikokinonun (TQ) karaciğerde sıcak iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarına karşı koruyucu etkisini değerlendirmek için yapıldı.Endoplazmik retikulum (ER) stresi, mitokondriyal hasar ve apoptoz çalışıldı..İlginç bir şekilde, GRP78, CHOP ve kaspaz-12 gibi ER stres parametrelerinin ekspresyonunu azaltmıştır.TQ'nun ER stresini ve mitokondriyal disfonksiyonun önlenmesi yoluyla sıçan karaciğerini İ / R hasarına karşı koruma potansiyelini gösterdik. Bu etkiler oksidatif stresin önlenmesini gerektirir (Bouhlel ve ark., 2017).TQ'nin antikanser etkisinin altında yatan kesin moleküler mekanizma, özellikle TQ'nun endoplazmik retikulum stres kaynaklı apoptoz üzerindeki etkisine ilişkin olarak hala yeterince anlaşılmamıştır.( Zhang ve ark., 2018).
Özet (Çeviri)
Thymokinone is a monoterpene and is the major compound of Nigella sativa seeds from promising medicinal plants with many therapeutic effects. (Aggarwal et al., 2008). While thymokinone has little toxic effect on normal cells, it shows significant antineoplastic activity against human pancreatic adenocarcinoma, uterine sarcoma and leukemic cells. Thymokinone also showed antioxidant effects and inhibited inflammation in animal models and cell culture systems. Despite this information about the effective anticancer, antioxidant and anti-inflammatory effects of thymokinone, its mechanism of action has not been elucidated. Thymokinone also has effects on apoptosis, cell cycle and immune system (Gali-Muhtasib et al., 2006;) (Al Naggar et al., 2003; Aljabre et al. 2005; Arslan et al., 2005; Awad, 2005 ). Thymokinone prevents endoplasmic reticulum stress and mitochondria-induced apoptosis in a rat model of partial hepatic warm ischemia reperfusion This study was performed to evaluate the protective effect of bioactive compound of Nigella sativa seeds, ticokinone (TQ), against warm ischemia-reperfusion (I / R) damage in the liver. We have demonstrated the potential of TQ to protect rat liver against I / R damage by inhibiting ER stress and mitochondrial dysfunction, such as CHOP and caspase-12. These effects require the prevention of oxidative stress (Bouhlel et al., 2017). The exact molecular mechanism underlying TQ's anticancer effect, particularly regarding the effect of TQ on endoplasmic reticulum stress-induced apoptosis, is still not well understood (Zhang et al., 2018). ).