Timokinon'un şıçanlarda oluşturulan testis torsiyonu kaynaklı iskemi- reperfüzyon hasarına etkisinin endoplazmik retikulum stresi üzerinden araştırılması
The effect of timokinin on ischemia-reperfusion injury caused by testicular torsion in rats by regulating endoplasmic reticulum stress
  1. Tez No: 1014297
  2. Yazar: EMRE GÜDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Testis torsiyonu, genellikle genç yaş grubunda daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilen, testis dokusuna kan akışının kesilmesine bağlı olarak iskemiye neden olan ve hızlı tanı ve tedavi gerektiren bir ürolojik acil durumdur.Bu çalışmanın amacı, testis torsiyonu ve detorsiyonu sonrası gelişen iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı timokinonun (TQ) koruyucu etkilerini biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 40 adet Wistar-albino cinsi sıçan kullanılmış ve dört deney grubu oluşturulmuştur: Sham, TQ, İ/R ve İ/R+TQ grupları. İ/R modeli, sol testisin 720 derece döndürülmesi ve 2 saat boyunca torsiyona maruz bırakılmasıyla oluşturulmuş, ardından detorsiyon işlemi uygulanmıştır. TQ, 50 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak reperfüzyondan 30 dakika önce uygulanmıştır. Histopatolojik değerlendirme için Johnsen skorlama sistemi ve tübül çapı ölçümleri yapılmış; immünohistokimyasal analizlerde ATF6 ve GRP78 belirteçleri incelenmiştir. Ayrıca testosteron düzeyleri ve spermiyogram parametreleri değerlendirilmiştir. Bulgular: İ/R grubunda testis ağırlığı, sperm sayısı, ileri hareketli sperm oranı ve testosteron düzeylerinde anlamlı azalmalar gözlenirken, bu parametrelerde IR+TQ grubunda iyileşme saptanmıştır. Histopatolojik incelemelerde, IR grubunda seminifer tübüllerde belirgin hasar ve Johnsen skorunda düşüş gözlenirken, IR+TQ grubunda bu parametrelerde anlamlı iyileşme kaydedilmiştir. Ayrıca, ATF6 ve GRP78 immünoreaktivitesinin IR grubunda arttığı, ancak TQ uygulamasıyla bu artışın baskılandığı görülmüştür. Sonuçlar: Timokinonun, testiküler iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkiler gösterdiği, yalnızca oksidatif stresin azaltılmasıyla sınırlı kalmayıp, ER stresini ve hücresel stres yanıtlarını düzenleyerek testis dokusunu koruyabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, timokinonun testis torsiyonu sonrası oluşan hasarın azaltılmasında potansiyel bir adjuvan tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir. Ancak, uzun dönem etkiler ve doz-yanıt ilişkisini değerlendiren ileri deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is a urological emergency that typically occurs more frequently in the younger age group but can manifest at any age. It causes ischemia due to the interruption of blood flow to the testicular tissue and requires rapid diagnosis and treatment. The aim of this study is to evaluate the protective effects of thymoquinone (TQ) against ischemia-reperfusion (I/R) injury that develops following testicular torsion and detorsion, using biochemical, histopathological, and immunohistochemical methods. Materials and Methods: The study was conducted on 40 male Wistar-albino rats divided into four groups: Sham, TQ, I/R, and I/R+TQ. The I/R model was created by rotating the left testis 720 degrees and subjecting it to 2 hours of torsion, followed by detorsion. TQ was administered intraperitoneally at a dose of 50 mg/kg 30 minutes before reperfusion. Histopathological evaluation was performed using the Johnsen scoring system and seminiferous tubule diameter measurements. Immunohistochemical analysis focused on ATF6 and GRP78 markers. Additionally, testosterone levels and sperm parameters were assessed. Results: In the I/R group, significant decreases in testicular weight, sperm count, progressive sperm motility, and testosterone levels were observed. However, these parameters showed significant improvement in the IR+TQ group. Histopathological analysis revealed severe damage in seminiferous tubules and a decrease in Johnsen scores in the I/R group, while significant improvements were noted in the IR+TQ group. Furthermore, ATF6 and GRP78 immunoreactivity were significantly increased in the I/R group but were suppressed with TQ treatment. Conclusion: Thymoquinone demonstrated protective effects against testicular I/R injury, not only by reducing oxidative stress but also by modulating ER stress and cellular stress responses, thereby preserving testicular tissue. These findings suggest that thymoquinone could be considered a potential adjuvant therapeutic option for mitigating damage caused by testicular torsion. However, further experimental and clinical studies are needed to evaluate its long-term effects, dose-response relationships, and potential systemic impacts.