Doğumda algılanan destekleyici bakım ve travmatik doğum algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the correlation between supportive care perceived in labor and traumatic childbirth perception
- Tez No: 661815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırma, lohusaların doğumda algıladığı destekleyici bakım ve travmatik doğum algısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Şehitkamil Devlet Hastanesi Ağustos 2019-Eylül 2020 tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan 454 lohusa ile tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu,“Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği”ve“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, Pearson Korelasyon, tek yönlü varyans analizi, t testi, Mann Whitney U (MWU), Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: DVDBİKAÖ Rahat hissetmesini sağlayan davranışlar alt boyut 46.74±8.40, Bilgilendirici davranışlar alt boyut 26.58±2.70, Rahatsız edici davranışlar alt boyut puan ortalamalarının 37.57±3.07 ve toplam puan ortamalarının 110.90±12.22; TDAÖ puan ortalamalarının ise 61.77±22.32 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the correlation between supportive care perceived by postpartum women in labor and traumatic childbirth perception. Material and Method: The study was completed with 454 postpartum women who met the inclusion criteria in Gaziantep Cengiz Gokcek Maternity and Children's Diseases Hospital and Sehitkamil Public Hospital between August 2019 and September 2020. The data of the study were collected using the Introductory Information Form,“Scale of Woman's Perception of Supportive Care Given to Woman in Labor”and“Scale of Traumatic Childbirth Perception”. Number, percentage, mean, Pearson's Correlation, one-way analysis of variance, t-test, Mann-Whitney U (MWU) test and Kruskal Wallis test were used to evaluate the data. Findings: It was determined that the mean score of SWPSCGWL comforting behaviors subscale was 46.74±8.40, the mean score of informative behaviors subscale was 26.58±2.70, the mean score of disturbing behaviors subscale was 37.57±3.07 and the total mean score was 110.90±12.22. The mean score of STCP was 61.77±22.32.