Evcil ve yabani kanatlı hayvanlarda görülen cerrahi hastalıkların etiyolojisi, klinik bulguları ve sağaltımı üzerine çalışmaların değerlendirilmesi
Evaluation of studies on the ethiology, clinical findings and treatment of surgical diseases in domestic and wildling avians
  1. Tez No: 661816
  2. Yazar: GÖZDE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı kanatlı hayvanlarda görülen cerrahi olguların durumlarını (tanı, tedavi) tanımlayıcı bilgiler ile ortaya koymaktır. Çalışma materyalini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kliniklerine getirilen farklı yaş, cinsiyet, tür ve ırkta toplam 125 adet evcil ve yabani kanatlı hayvanlar oluşturdu. Rutin klinik muayenesi (anamnez, inspeksiyon, palpasyon, perküsyon, oskültasyon vb. tanı yöntemleri ve uygun görülen yardımcı tanı yöntemleri) gerçekleştirilen hayvanların tanıları (kesin, şüpheli, semptomatik vb.) konuldu ve hastalıkları sınıflandırıldı. Sınıflandırılan hastalık tanılarına göre uygulanan medikal veya operatif tedaviler kayıt edildi. Mümkün olan (takibi yapılması gerekli olan ve/veya hasta sahibinin olur verdiği) hastaların takipleri gerçekleştirildi. Çalışmanın, kanatlılarda görülen cerrahi olguların etiyolojisi ve klinik görünümlerini ortaya koymasının yanında, tanı ve tedavileri ile ilgili bilgileri de içeriyor olması, başta kanatlı hayvanlar ve onların sahiplerine sonra Veteriner Hekimlere ve kanatlı sektörüne katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the conditions (diagnosis, treatment) of surgical cases in avians with descriptive information. The study material consisted of 125 domestic and wild avians of different ages, sexes, species and races brought to Adnan Menderes University Veterinary Faculty Surgery Department clinics. Diagnoses (definite, suspicious, symptomatic, etc.) of the animals, whose routine clinical examinations (history, inspection, palpation, percussion, auscultation, etc. diagnostic methods and appropriate auxiliary diagnostic methods) were performed, were made and their diseases were classified. Medical or operative treatments applied according to the classified disease diagnoses were recorded. Possible patients (who need follow-up and/or the patient's owner allows cooperation) were followed up. It is hoped that the study not only reveals the etiology and clinical manifestations of surgical cases in avians, but also includes information about their diagnosis and treatment, will contribute primarily to poultry and their owners, then to Veterinarians and the avian industry.