Uyku apneli hastaların üst hava yollarının kollapsının dinamik manyetik rezonans ile görüntülemesi
Dynamic Magnetic Resonance Imaging of Upper Airway Collapse of Patients with Sleep Apnea
  1. Tez No: 661825
  2. Yazar: YAZGÜLÜ AYDIN ÇARPAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) hastalarında, tedavi yaklaşımını belirlemek için üst hava yolundaki obstrüksiyonun etiyolojisini bilmek önemlidir. Etiyoloji kemik iskelet ile yumuşak doku anatomi ve bozuklukları olmak üzere multifaktoriyeldir. MRG, radyasyon içermemesi, yüksek yumuşak doku çözünürlüğü üstünlüğü dışında gerçek zamanlı-dinamik görüntü elde edilebilmesi nedeniyle etiyolojinin araştırılmasında tercih sebebidir. Çalışmamızda uyanıklık hâlinde dinamik boyun MRG' nin OUAS tanısındaki yeri, polisomnografi (PSG) ve nazofaringoskopi ile korelasyonu araştırılmıştır. Retrospektif çalışmamıza Uyku Merkezi'nde klinik olarak OUAS tanısı alan, üst solunum yolu (ÜSY) değerlendirmesi için nazofaringoskopi ve MRG yapılan, 18 yaş üzeri 27 hasta dâhil edilmiştir. Kontrol grubu horlamayan, başka bir nedenle dinamik boyun MRG ile tetkik edilen, 18 yaş üzeri 15 gönüllü kişiden oluşmaktaydı. MRG' de ÜSY yumuşak doku anatomisi belirlendikten sonra retropalatal ve retroglossal düzeyde minimum ve maksimum aksiyel kesit alanları ölçülerek hesaplanan kollapsibilite indeksi (Kİ), nazofaringoskopide saptanan kollapsın yüzdesi (< % 50 kollaps ve ≥ % 50 kollaps) ve PSG' de ölçülen apne hipopne indeksi (AHİ) ile karşılaştırıldı. Retropalatal ve retroglossal düzeyde endoskopik olarak saptanan kollaps ile MRG' deki Kİ uyumlu idi (sırasıyla p değerleri 0.256 ve 0.719). Hastaların retropalatal ve retroglossal düzeydeki Kİ'lerinin, PSG parametreleri AHİ ve solunum arousal indeksi ile, OUAS şiddeti ile istatiksel olarak anlamlı korelasyon göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is crucial to know the etiology of upper airway obstruction in Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) patients to determine the treatment strategy. The etiology is multifactorial, including bony skeleton and soft tissue anatomy and disorders. MRI is preferred to investigate the etiology because its excellent soft tissue resolution without ionizing radiation as well as it provides real-time-dynamic imaging. In our study, the role of dynamic neck MRI in wakefulness in the diagnosis of OSAS and its correlation with polysomnography (PSG) and nasopharyngoscopy were investigated. 27 patients over the age of 18 who were diagnosed with OSAS clinically and who underwent nasopharyngoscopy and MRI for upper respiratory tract (URT) evaluation were included in our retrospective study. The control group consisted of 15 volunteers over the age of 18 without snoring and were examined with dynamic neck MRI for another reason. After determining the URT soft tissue anatomy in MRI, the collapsibility index (CI) was calculated by measurement of minimum and maximum axial cross-section areas at the retropalatal and retroglossal level and then compared with the percentage of collapse detected in nasopharyngoscopy (