St elevasyonlu akut miyokard infarktüsünde insülin perfüzyonu ile sıkı kan şekeri kontrolünün son infarkt alanına etkisi
The effect of tight glycaemic control with insulin perfusion to final infarct size in st segment elevating acute myocardial infarction
- Tez No: 661826
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAZIM ERSANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Akut koroner sendrom tanısı ile hastaneye yatan hastalarda kan şekeri yüksekliği artmış mortalite ve morbitide ile ilişkilidir. Gerek ilk 24 saat içerisinde bakılan gerekse tüm hastanede yatış süresince bakılan kan şekeri ortalaması mortaliteyi göstermede baş vuru anında bakılan tek değere göre daha üstündür. Amaç: ST segment yükselmeli akut miyokard infarktüsü (STYMİ) hastalarında insülin perfüzyonu ile sağlanacak olan sıkı kan şekeri kontrolünün miyokard perfüzyon sintigrafisi ile değerlendirilecek son infarkt alanına etkisini araştırmak. Materyal/Metod: Çalışmaya nisan 2009- ağustos 2010 tarihleri arasında hastanemiz koroner yoğun bakım ünitesinde STYMİ tanısı ile yatarak reperfüzyon tedavisi uygulanan başvuru kan şekeri 140 mg/dl'nin üstünde olan, hemodinamik açıdan stabil ve daha önce infarktüs geçirmemiş hastalar alındı. Çalışmaya alınan hastalarda bir gruba kan şekeri 100-140 mg/dl arası hedeflenerek insülin perfüzyonu başlandı, diğer grupta standart yaklaşımla gerektiğinde subkutan insülin yapıldı. Hastaların kilinik, demografik ve biyokimyasal özellikleri not edildi. İnfarktüsün 4.-10. günleri arasında miyokard perfüzyon sintigrafisi ile infarkt alanı değerlendirildi. Sonuç: Çalışmaya 28'i tedavi 28' i kontrol olmak üzere toplam 56 hasta alındı. Perfüzyon grubunda başvuru kan şekeri 192 ± 47 mg/dl, kontrol grubunda 178 ± 49 mg/dl ( p=0.303) saptandı. 24 Saatlik ortalama kan şekeri perfüzyon grubunda 130 ± 20 mg/dl, kontrol grubunda 152 ± 31 mg/dl ( p= 0.002 ) saptandı. Son infarkt alanı perfüzyon grubunda ortalama % 20 ± 12, kontrol grubunda % 27 ± 15 ( p= 0.06) saptandı. Korelasyon analizinde tüm hastalarda baş vuru kan şekeri ile infarkt alanı arasında anlamlı ilişki saptanmazken 24 saatlik ortalama kan şekeri ile infarkt alanı arasında anlamlı ilişki saptandı( r=0.328 p=0.014). Tartışma: STYMİ' de insülin perfüzyonu ile sıkı kan şekeri kontrolü infarkt alanını azaltabilir. Hastaların ilk 24 saatlik kan şekeri değerlerinin ortalaması ile infarkt alanı arasında anlamlı korelasyon vardır
Özet (Çeviri)
Introduction: High blood glucose levels are associated with increased mortality and morbidity in patients hospitalized with a diagnosis of acute coronary syndrome. The average blood glucose measured both during the first 24 hours and during the entire hospital stay is superior to the single value which checked at the time of admission with respect to showing mortality Aim: To investigate the effect of tight blood glucose control to be achieved with insulin perfusion on the final infarct area evaluated by myocardial perfusion scintigraphy in patients with ST segment elevation acute myocardial infarction (STEMI). Materials / Methods: Patients who were hospitalized with a diagnosis of STEMI in the coronary care unit of our hospital between April 2009 and August 2010, whose admission blood glucose was above 140 mg / dl, who were hemodynamically stable and who had not had an infarction before were included in the study. In the patients included in the study, insulin perfusion was started by targeting blood glucose between 100-140 mg / dl in one group, and subcutaneous insulin was administered when necessary in the other group with a standard approach. Clinical, demographic and biochemical characteristics of the patients were noted. The infarct area was evaluated with myocardial perfusion scintigraphy between 4-10 days of infarction. Results: A total of 56 patients, 28 of whom were treatment and 28 of whom were control, were included in the study. The admission blood glucose was 192 ± 47 mg / dl in the perfusion group and 178 ± 49 mg / dl in the control group (p = 0.303). The 24-hour mean blood glucose was 130 ± 20 mg / dl in the perfusion group and 152 ± 31 mg / dl in the control group (p = 0.002). Final infarct area was 20 ± 12% in the perfusion group and 27 ± 15% in the control group (p = 0.06). In correlation analysis, no significant correlation was found between admission blood glucose and final infarct area in all patients, but a significant correlation was found between 24-hour mean blood glucose and final infarct area (r = 0.328 p = 0.014). Conclusion: Tight blood glucose control with insulin perfusion may reduce the final infarct area in STEMI. There is a significant correlation between the 24 hours mean blood glucose values and the final infarct area.