Vertikal instabil pelvis kırıkları ve transvers sakrum kırıklarında spinopelvik fiksasyon sonuçlarımız
Our results of spinopelvic fixation in vertical unstable pelvic fractures and transverse sacrum fractures
- Tez No: 661824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda vertikal instabil pelvik kırıklarında ve transvers sakrum kırıklarında spinopelvik fiksasyon uygulanan hastalarımızın radyolojik ve klinik sonuçları değerlendirilip, sonuçlara etki edem fonksiyonlar irdelendi. Gereç ve yöntem: 2017–2020 tarihlerde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında vertikal instabil ve transvers sakrum kırıkları nedeni ile spinopelvik fiksasyon uygulanan 11 hasta geriye dönük (retrospektif) olarak incelendi. Klinik takipleri olan ve radyolojik verileri uygun görülen 11 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların radyolojik değerlendirmesi için preoperasyon tomografi ve postoperasyon takipleri için inlet, outlet ve sakrum lateral grafi kullanıldı. Fonksiyonel sonuçlar için Majeed Fonksiyonel Skorlama ve Hannover Pelvis Skorlaması kullanıldı. Hastaların nörolojik takipleri amacı ile Gibbon Nörolojik Grade'i kullanıldı. Bulgular: Vakaların 7(%63,6)'si erkek,4(%36,4)'ü kadın olup, yaş ortalaması 24,6(15–45) yıl, takip süresi 12,3(4–29) aydı. Hastaların 1(%9)'i Denis Zone I, 5(%45,4)'i Denis Zone II ve 5( 45,4) Zone III idi. Ameliyata alınma süreleri ortalama 5(1–19) gündü. Beş hastaya tek taraflı spinopelvik fiksasyon, 4 hastaya bilateral spinopelvik fiksasyon ve 2 hastaya tek taraflı spinopelvik fiksasyon ile birlikte lomber vertebraya bilateral fiksasyon uyguladık. Tüm hastalara tek ilika vida kullandık.Ameliyat öncesi deplasman mikarımız ortalama 14,27±4,3(6-20) mm, ameliyat sonrası deplasman miktarı ortalama 4,27±2,24(0-8) mm ölçüldü.Preoperasyon transvers sakrum kırığı olan hastaların kifoz açısı ortalama 66,4±24(45-95)mm ameliyat sonrası kifoz açısı ortalama 41±17(25-65) mm'dir. Ameliyat öncesi ortalama Gibbons grade 2,9±1,2(1-4)'du. Hastaların yaralanma şiddet skoru oralama 41,36±12(29-75). Hastaların son kontrollerinde ortalama Majed fonksiyonel skoru 75± 14(50–96'ti. Hastaların 4(%36,4)'ü mükemmel, 4 (%36,4)'ü iyi 2(%18,2)'si ise orta 1(%9)'i kötü olarak sonuçlandı.Hastaların son kontrolde Hannover pelvis sonuç skor ortalaması 5,36±1,5(3-7) idi.Son konrtolde Gibbons grade ortalaması 2,18±1,47(1-4) olarak sonuçlandı.Yaş,cinsiyet,travma şekli fonksiyonel sonuçlara etki etmiyor(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the radiological and clinical results of our patients who underwent spinopelvic fixation in vertical unstable pelvic fractures and transverse sacrum fractures were evaluated and the functions affecting the results were evaluated. Material and Method: 11 patients who underwent spinopelvic fixation due to vertical instability and transverse sacrum fractures in Dicle University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between 2017-2020 were retrospectively analyzed. 11 patients who had clinical follow-ups and whose radiological data were appropriate were included in the study. Preoperative tomography was used in the radiological evaluation of the patients, outlet, inlet and lateral sacrum radiography in postoperative follow- up. Majeed Functional Scoring and Hannover Pelvis Scoring were used for functional results. Gibbon Neurological Grade was used for neurological follow-up of the patients. Results: Seven (63,6%) of the cases were male and 4 (36,4%) were female. The mean age was 24,6 (15–45) years, followed by 12,3 (4–29) months. 1 (9%) of the patients were Denis Zone I, 5 (45.4%) of patients were Denis Zone II and 5 (45.4) of patients were Zone III. The mean time for surgery was 5 (1–19) days. We applied unilateral spinopelvic fixation in five patients, bilateral spinopelvic fixation in 4 patients, and unilateral spinopelvic fixation in 2 patients and bilateral fixation to the lumbar vertebra. We used a single iliac screw for all patients. Our displacement mean before surgery was 14.27 ± 4.3 (6-20) mm, the mean postoperative displacement was 4.27 ± 2.24 (0-8) mm. In patients with preoperative transverse sacrum fractures, the mean angle of kyphosis is 66.4 ± 24 (45-95) mm postoperative kyphosis angle is 41 ± 17 (25-65) mm. The mean Gibbons grade before surgery was 2.9 ± 1.2 (1-4). The mean injury severity score(ISS) of the patients was 41.36 ± 12 (29-75). Mean Majed functional score was 75 ± 14 (50–96) at the last control of the patients. 4 (36.4%) of the patients were excellent, 4 (36.4%) were good and 2 (18.2%) were moderate and 1 (9%) was poor. At the last control, the mean Hannover pelvis outcome score of the patients was 5.36 ± 1.5 (3-7). At the last control, Gibbons grade mean was 2.18 ± 1.47 (1-4). Age, gender and type of trauma do not affect functional outcomes (p> 0.05).