Yeniköy-Demirtaş (Yumurtalık-Adana) bölgesinin stratigrafisi ve mikropaleontolojik özellikleri.
Stratigraphy and micropaleontological properties of Yeniköy-Demirtaş (Yumurtalık-Adana) region
- Tez No: 661832
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEMİN DARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnceleme alanı Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Yeniköy ve Demirtaş mahalleleri arasında yer almaktadır. Bu alan, 1/25000 ölçekli Mersin O35 b4 topoğrafik paftası içerisinde kalmaktadır. İnceleme alanında yüzlek veren birimlerin tabanında Geç Kretase-erken Eosen yaşlı Dokuztekne formasyonu bulunmaktadır. Dokuztekne formasyonu volkano sedimanter bir istif özelliği sunmaktadır. Bu birimlerin üzerine türbiditik karaktere sahip alt-orta Miyosen yaşlı Aslantaş formasyonu ile orta Miyosen yaşlı Karataş formasyonu gelmektedir. Aslantaş formasyonu türbiditik kumtaşı-marn ve şeyl litolojilerinden oluşur. Aslantaş formasyonundan alınan örneklerde herhangi bir fosil kaydına rastlanmamıştır. Karataş formasyonu iyi korunmuş bol planktonik foraminifer içermektedir. Karataş formasyonunda Orbulina universa, Orbulina suturalis, Orbulina bilobata, Globoquadrina dehiscens, Globigerinella obesa, Globigerinoides trilobus, Globigerinoides subquadratus, Dentoglobigerina altispira altispira gibi türler tanımlanmıştır ve orta Miyosen yaşı uygulanmıştır. İnceleme alanında gözlenen istifin en üstünde ise sığ denizel-lagün karakterli geç Miyosen (Tortoniyen) yaşlı Kızıldere formasyonu bulunmaktadır. Kızıldere formasyonu bol miktarda gastropod ve pelesipod kavkı kırıntıları içerir. Ara ara kömür bantlarının da izlendiği seviyelerde, bazı tabakalarda bol miktarda Cyprideis torosa ostrakod türü bulundurmakta ve bu türe göre Kızıldere formasyonu lagüner ortam koşullarında geç Miyosen (Tortoniyen)'de çökelmiş olmalıdır. Bu çalışmada tanımlanan birimlerin stratigrafik ve paleontolojik özelliklerinin ortaya konulması amaçlanmış olup, bu kapsamda araziden 3 kesite ve 1 lokasyona ait toplam 24 paleontolojik, 9 nokta ve 4 adet petrografik olmak üzere toplam 37 örnek derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located between Yeniköy and Demirtaş villages in Yumurtalik district of Adana. This area is within the Mersin O35 b4 topographic map with a scale of 1/25000. The units that outcrop in the area start at the base with the Late Cretaceous-early Eocene aged Dokuztekne formation. This formation is present a volcano sedimantary sequence feature. On these units, there are early-middle aged Aslantaş formastion and middle Miocene aged Karataş formation, which has a turbiditic character. Aslantaş formation is composed of turbiditic sandstone, marl and shale. Nofossils has been found in these sediments. Karataş formation contains well-preserved and rich in number planktonic foraminifera At these levels, planktonic foraminifera species such as Orbulina universa, Orbulina suturalis, Orbulina bilobata, Globoquadrina dehiscens, Globigerinella obesa, Globigerinoides trilobus, Globigerinoides subquadratus, Dentoglobigerina altispira altispira were identified and these units were aged as middle Miocene. Kızıldere formation, which outcrops at the top of the study area, has abundant gastropod and pelecipod shells fragments. At the levels where the coal bands are occasionally observed, and some layers contain a large amount of Cyprideis torosa ostracod species, and according to this species, Kızıldere formation was deposited in the Late Miocene (Tortonian) under lagoonal conditions. The aim of the study is to reveal the stratigraphic and paleontological features of these units. In order to achieve this aim, a total of 37 samples, 24 of which are paleontological belonging to 3 sections and 1 location, 9 points and 4 petrographic, were collected from the area.