Prediyaliz ve hemodiyaliz hastalarının kalp yapı ve fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of heart structure and functions of predialysis and hemodialysis patients
  1. Tez No: 661831
  2. Yazar: RABİA BİLGE ÖZGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. CÜNEYT MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yapılan çalışmalar kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hastaların yarısının kardiyovasküler sebeplerden kaybedildiğini göstermiştir. Kardiyovasküler mortaliteye neden olan geleneksel ve üremiye bağlı birçok sebep mevcuttur ve bu sebeplerden biri de hiperparatiroidi ve artmış CaxP oranıdır. Bu çalışma, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği Hemodiyaliz Ünitesi'nde sürekli hemodiyalize giren 51 ve Nefroloji polikliniğinde takip edilen diyaliz programında olmayan prediyaliz döneminde 54 olgu üzerinde yapıldı. Çalışmaya diyabeti, anemisi, regüle olmayan hipertansiyonu, malnütrisyonu, sıvı yüklenmesi, bilinen kalp ve periferik damar hastalağı olan kronik böbrek yetmezlikli hastalar alınmayarak sol ventrikül hipertrofisine sebep olabilecek diğer nedenler dışlanmak istendi. Ekokardiyografik parametreler yardımı ile kalp yapı ve fonksiyonları değerlendirildi. Beklentilerimizin dışında araştırdığımız değişkenlerin oranı hemodiyaliz ve prediyaliz hasta gruplarında birbirine yakın olarak saptandı. Çalışma sonucunda iki hasta grubu arasında hiperparatiroidi ve artmış CaxP nedenli sol ventrikül hipertrofisi, kapak kalsifikasyonu, diyastolik disfonksiyon, ejeksiyon fraksiyonu değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. KBY'de ölümlerin önemli bir bölümünü oluşturan kardiyak fonksiyon bozuklukları çok faktörlü bir gelişim göstermektedir. Bu faktörlerin her birinin tek tek araştırılması yerine, hastaların tanı konduktan hemen sonra ve periyodik aralıklarla ekokardiyografik incelemeye alınması, kardiyak patolojilerin daha erken tespitine ve önlemlerin daha çabuk alınmasına katkıda bulunacak ve sonuçta hastaların yaşam süreleri ve kaliteleri yükseltilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that half of the patients with chronic renal failure die as a result of cardiovascular reasons. There are several reasons that lead to cardiovascular mortality that are traditional and related to azotemia. One of these reasons is hyperparathyroidism and increased CaxP rate. This study has been done on 51 cases of constant hemodialysis and 54 predialysis cases that are followed in Nephrology Policlinic but not involved in dialysis program. During the study some other reasons which might lead to left ventricle hypertrophy (LVH) have been wanted to be excluded from the study by ignoring the patients with chronic renal failure, common heart and peripheral vascular disease, fluid overloead, malnutrition, irregular hypertension, anemia and diabetes. The structure and functions of the heart have been evaluated with the help of echocardiographic parameters. The rate of variants we have researched besides our expectations has been assigned close to each other in the patient groups of hemodialysis and predialysis. At the end of the study no significant statistical difference has been found among the values of ejection fraction, diastolic disfunction, valve calcification, hyperparathyroidism and increased CaxP related left ventricle hypertrophy between two patient groups. Cardiac functional impairment which plays a crucial role for the death of the patients with chronic renal failure reveals a multi-functional development. Instead of researching these factors one by one, with echocardiographic enquiries that are supposed to be done within periodical intervals just after the patinets are diagnosed, necessary measures can be taken faster and cardiac pathologies can be defined earlier and more easily. As a result, life expectancy and quality of the patients will have been raised up.