Türkiye'de göçmenlere vatandaşlık verilmesi üzerine bir inceleme: 1989'da Bulgaristan'dan ve 2011'de Suriye'den gerçekleşen göçlerin karşılaştırılması
An analysis of naturalisation policies in turkey: comparison between 1989 migration from Bulgaria and 2011 migration from Syria
  1. Tez No: 661841
  2. Yazar: ALPER ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin iki ayrı kitlesel akın deneyiminin ardından, 1989'da Bulgaristan'dan gerçekleşen göç ile 2011'den itibaren Suriye'den gerçekleşen göçü, göçmenlere vatandaşlık verme politikalarını karşılaştırmaktadır. Analiz, dönemsel olarak ülkenin değişen politikalarını, ulusal vatandaşlık politikaları ve ulus üstü vatandaşlık politikaları ile açıklamaktadır. Diğer bir ifade ile vatandaşlık kavramının değişen ve gelişen anlamının, Türkiye'de de izlerini bıraktığı, kitlesel akınlarla farklı dönemlerde gelen göçmenlerin bu bağlamda vatandaşlık kazanma süreçlerinin etkilendiği iddia edilmektedir. Türkiye, tarihi boyunca göç hareketleri ile karşılaşmış, bu hareketler zaman zaman kitlesel boyuta ulaşmıştır. 1989'da Bulgaristan'dan gerçekleşen göç ile 2011'den itibaren Suriye'den gerçekleşen göç Türkiye'nin deneyimlediği önemli kitlesel hareketlerdir. Her iki göçün ardından da Türkiye ilk önce sınır kapılarını açık bırakma kararı almış, ardından ise vatandaşlık vermeyi gündemine almıştır. Ancak bu süreç her iki göçte farklı şekilde ilerlemiştir. Bu araştırma, ulus devlet bakış açısından, ulus ötesi bakış açısına evirilen vatandaşlık politikalarının, bu göç hareketleri sonrasında Türkiye'de gerçekleştirilen, vatandaşlığa ilişkin uygulamaların farklılaşmasında rol oynadığını göstermektedir. Bu bağlamda, dönemin meclis tutanakları, siyasi söylemler, raporlar ve sayısal veriler kullanılarak karşılaştırılmalı analiz gerçekleştirilmiş hem göç hem vatandaşlık literatürüne katkı sağlanmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the citizenship policies of Turkey after experiencing two mass migrations: 1989 migration from Bulgaria and 2011 migration from Syria. It analysis these two cases by considering the nation state citizenship policies and post-national citizenship arguments. In other words, the thesis argues that the broadening and changing content of the citizenship throughout the history affected Turkey's citizenship policies in these two distinct eras. Turkey has always faced with migration movements and in some cases they were even mass migrations. In this regard, both 1989 migration from Bulgaria and 2011 migration from Syria are defined as mass migration movements. Turkey opened its borders after both cases and then discussion regarding citizenship began in the country. However, the processes happened differently. This thesis shows that the evolution of nation state citizenship policies towards post national one takes a role in this differentiated policy of Turkey in these cases. The analysis is conducted by relying on National Assembly reports, politicians' discourses and citizenship data. All in all, it aims to contribute to both migration and citizenship literature.