Bir ilkokulda velilerin sigara içme durumu, bırakma konusundaki tutum ve farkındalık düzeyleri
Smoking status of parents of primary school students,attitude and awareness levels about smoki̇ng cessation
  1. Tez No: 661842
  2. Yazar: ARİFE EZGİ EVCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir ilkokulda eğitim gören öğrencilerin velilerinin sigara içme durumunu belirlemek, sigara bırakma konusundaki tutum, düşüncelerini ve bırakmaya hazır olma durumlarını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Konya ilinin Karatay merkez ilçesinde bulunan İzzet Bezirci İlköğretim Okulu'nda 2018-2019 yılında Mart-Mayıs aylarında eğitim gören ana sınıfından dördüncü sınıfa kadar olan öğrencilerin toplamda 2354 öğrenci velisi dahil edilmiştir. İlköğretim okulu tarafından, Aralık 2018'de başlatılan bir okul projesi kapsamında, ilkokuldaki velilere anket formu velilere uygulanarak tamamlanmıştır. Sigara bırakmaya hazır olma durumlarını incelemek için transteorik model temel alınmıştır. Katılımcıların bağımlılık puanını ölçmek için Fagerstöm Nikotin Bağımlılık Testi uygulanmıştır. Araştırmaya dahil edilen kişilere ait bilgilerin kaydedildiği formdaki veriler IBM SPSS Versiyon 21.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %50'si (n=1177) erkek, %50'si (n=1177) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 35,5±4,93'ti (min:22; max:49). Sigara içen katılımcıların yaş ortalaması 36,6±4,61, sigarayı bırakmış katılımcıların ortalaması 37,9±4,97, hiç içmemiş olanların yaş ortalaması 34,5±4,84'tü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the smoking status of parents of students at a primary school, their attitudes and thoughts about quitting, and their readiness to quit smoking. Materials and Methods: Between March and May 2019, parents of 2354 students from kindergarten to fourth grade at İzzet Bezirci Primary School in the central district of Karatay in Konya province were included in the study. Within the scope of a project initiated by the primary school administration, the study was completed by applying the questionnaire to parents. The transtheoretical model was used to examine the readiness to quit smoking. Fagerstöm Nicotine Dependence Test was applied to measure the addiction scores of the participants. The data in the form, in which the participants' information included in the study are recorded, was evaluated using the IBM SPSS Version 21.0 package program. Results: 50% (n = 1177) of the participants were male and 50% (n = 1177) were female. The participants' mean age was 35.5 ± 4.93 (min: 22; max: 49). The smokers' mean ages, quit smoking, and non-smokers were 36.6 ± 4.61, 37.9 ± 4.97, and 34.5 ± 4.84, respectively.