Hızlı kilo kaybı ve dehidrasyonun judo performansı üzerine etkileri
Effects of rapid weight loss and dehydration on judo specific performance
  1. Tez No: 661840
  2. Yazar: BAYRAM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı %5 hızlı kilo kaybı ve dehidrasyonun judoya özgü tekrarlı performans ve toparlanma üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18 adet judocu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların en az 5 yıllık judo geçmişi olması ve kilo düşme tecrübelerinin olması, uluslararası müsabakalara katılmış olması ve son 1 yıl içinde performansını olumsuz etkileyecek sakatlık yaşamamış olmasına dikkat edilmiştir. Sporcular random olarak kontrol ve çalışma grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hem kilo düşen hem de kontrol grubunda olan sporculara üçer kez antropometrik ve dehidrasyon ölçümleri ile Özel Judo Uygunluk Testi uygulanmıştır. İlk ölçüm sonrası kontrol grubuna çalışma boyunca müdahale edilmezken, çalışma grubuna vücut ağırlıklarının %5'i düzeyinde kilo düşmeleri için 48 saat süre verilmiştir. Bu sırada sporcular normal antrenmanlarına devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of 5% rapid weight loss and dehydration on repetitive performance and recovery specific to judo. Eighteen judoists voluntarily participated in the study. Attention was paid to athletes having at least 5 years of judo history and being weight-cyclers, participating in international competitions and not having any injuries that would affect their performance in the last 1 year. Athletes were randomly divided into two groups: control and study. Anthropometric and dehydration measurements and Special Judo Fitness Test were applied to the athletes both in the weight loss and control groups 3 times. After the first measurement, the control group was not intervened during the study, while the study group was given 48 hours to reduce 5% of their body weight. Meanwhile, the athletes continued their normal training.