Şanlıurfa İli Bozova İlçesi Yaslıca Köyü doğal meranın ot verimi, kalitesi ve botanik kompozisyonu üzerine bir araştırma
A research on the grass output, the quality and botany composition of natural pasture at Yaşlıca Village of Bozova district, in Şanlıurfa province
- Tez No: 66189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ, BOZOVA İLÇESİ, YASLICA KÖYÜ DOĞAL MERASININ OT VERİMİ, KALİTESİ ve BOTANİK KOMPOZİSYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sibel KANDEMİR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 36 Denizden yüksekliği 450-700 m arasında olan ve kurak bir iklimin etkisi altında bulunan Şanlıurfa ili Bozova ilçesi Yaslıca köyünde 1996 yılı içerisinde yürütülen bu çalışmada korunulan ve otlatılan mer'a alanları üzerinde çalışılmıştır. Korunulan alanda kuruot verimi 60.42 kg/da, otlatılan alanda 12.70 kg/da olarak hesaplanmıştır. Bitki türlerinin kompozisyon değerleri açısından korunulan alanın dominant bitki gurubunu buğdaygillerin, otlatılan alanın ise dominant bitki gurubunu diğergillerin oluşturduğu gözlenmiştir. Otlatılan alanda, taş-kaya oranlarını daha fazla yer tutması mer'aların kapasitesinin üstünde hayvanlar tarafından otlatıldığını ve erozyon etkisi altında olduğunu ortaya koymaktadır. Korunan mer'ada hayvan başına düşen alan 13.9 ha iken otlatılan alanda bu değerin 66.14 ha'a yükseldiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Buğdaygiller fam., baklagiller fam., diğergiller fam., Kuadrat ve Transekt metotları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE GRASS OUTPUT, THE QUALITY AND BOTANY COMPOSITION OF NATURAL PASTURE AT YASLICA VILLAGE OF BOZOVA DISTRICT, IN ŞANLIURFA PROVENCE Sibel KANDEMİR Harran University The Institude of Science, Main Branch of Biology 1997, Page: 36 This research was worked in the areas that were protected and grazed and on an influence of an arid climate and at a rate of 450-700 m above sea-level at Yaslıca village of Bozova district, in Şanlıurfa provience. The grass output was calculated as 60.42 kg/da in the protected area and 12.70kg/da in the grazed area. As a dominant plant group, cereals were observed in the protected area and other small plants in the grazed area from the point of view of values of plant type composition. It defines that the grazed area are on the influence of erosion and being occupied a larger place by the rate of stones and rocks. The area per animal is seen 13.90 ha. in the protected area but this volue increase to 66.14 ha. in the grazed area. KEY WORDS: Graminea fam., leguminea fam., others fam., quadrat and transekt metods. U