Şanlıurfa Bölgesinde cutaneous leishmanious hastalarının kan serumlarında demir, bakır, magnezyum, kalsiyum ve çinko seviyelerinin araştırılması
The Research of vallues of iron, copper, magnesium, calsium, zinc in blood sera of cutaneous leishmaniosis patient in Şanlıurfa
- Tez No: 66191
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA BÖLGESİNDE Cutaneous leishmaniasis HASTALARININ KAN SERUMLARINDA DEMİR, BAKIR, MAGNEZYUM, KALSİYUM VE ÇİNKO SEVİYELERİNİN ARAŞTIRILMASI Şule Yüksel CAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1997. Sayfa: 31 Bu çalışma. Şanlıurfa Eyyübiye Mahallesi Harrankapı Sağlık Ocağı'na tedavi olmak amacıyla başvuran ve Cutaneous leishmaniosis (deri leishmaniosis) olarak tanı konulan 20 hasta ile aynı çevrede yaşayan kontrol grubu olarak seçilmiş 20 sağlıklı kişi üzerinde yapılmıştır. Alınan kan örnekleri Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine vakit kaybetmeden ulaştırılıp, santrifüjle serumları ayrıştırılmıştır. Elde edilen kan serumlarından. Fe. Mg ve Cu değerleri kolorimetrik yöntemle otomatik analizör ile. Cu ve Zn değerleri ise Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile seviyeleri tesbit edildi. Cutaneous leishmaniosis'li hastaların serum Fe. Ca ve Mg seviyeleri kontrol grubu ile uygunluk gösterdiği halde, serum Cu seviyesinin yükseldiği, serum Zn seviyesinin ise düştüğü tesbit edilmiştir. Elde edilen bu bulgular istatiksel olarak değerlendirildi. Buna göre; Cutaneous leishmaniosis hastalığı, lokal tutulumlu bir hastalık olduğu halde, hastada sistemik bazı etkiler yapmaktadır. Hasta serumlarındaki Cu seviyesinin yükselmesi, Zn seviyesinin düşmesi, hastada immün yetmezliğin oluşmuş olabileceği kanaatini vermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Cutaneous leishmanosis, Serum ( Demir, Bakır, Magnezyum, Kalsiyum. Çinko ) \J
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCH OF VALLUES OF IRON. COPPER, MAGNESIUM, CALSIUM. ZINC IN BLOOD SERA OF Cutaneous leishmaniasis PATIENT IN ŞANLİURFA Şule Yüksel CAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science, Deparment of Biology 1997. Page: 31 This resarch has been confirmed on 20 control groups vvich are at the same conditions with 20 patient who have applied to Eyyubiye Harrankapi Heald Clinic for the treatment and who have been diagnosed as C.L. patient. The blood samples wich are taken from the patients were brougt to Harrran Universty Resarch and Practice Hospital as soon as possible and their sera were separeted by centrafiigal. Iron, magnesium and calcium values were stabilised by with an Automatic Analyser and colorimetric method; copper and zinc levels were stabilsed with Automic Absorbtion Spectrofotometer from the got blood sera. However iron. magnesium and calcium levels in sera of 20 C.L. patients were convenient with control groups, an increase of copper levels and a decrease of zinc levels were stabilised. These findings were examined statiscally. According to these although C.L. is a local as an infectional disease, the increasing of copper level and decreasing of zinc level, show the possibility that lack of immune in the patient might have been. KEY WORDS: Cutaneous leishmanosis.Sera ( Iron, Copper. Magnesium, Calcium, Zinc )