Türkiye'de çalışan göçmen kadınlarda toplumsal cinsiyet ve benlik algısı
Immigrant women workers in gender and self-perception in Turkey
  1. Tez No: 661931
  2. Yazar: SULTAN BETÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE İZDEŞ TERKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de çalışan göçmen kadınların toplumsal cinsiyet ve benlik algılarının göçle birlikte nasıl değiştiği üzerine durulmuştur. Göçmen kadınların göç sürecinde neler yaşadıkları ve hissettikleri, göç sürecinin toplumsal cinsiyet ve benlik algılarını nasıl etkilediği tezin ana eksenini belirlemektedir. Bu araştırmada göç, göçmen kadınların kendini gerçekleştirme sürecinde kadınlara katkı sağlaması açısından ele alınmıştır. Toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele alınan bu çalışmanın kuramsal çerçevesi göç teorileri, benlik ve toplumsal cinsiyet literatürüyle oluşturulmuştur. Tezin üç önemli olgusu olan göç, benlik ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişki göçmen kadın deneyimleriyle analiz edilmiştir. Göçmen kadınların göç etmeye karar verme aşamaları, göç etme sürecinde ve göçten sonraki sürece ilişkin deneyimleri nitel araştırma yöntemi kullanılarak aktarılmıştır. Araştırmanın verileri en az bir yıldır Türkiye'de çalışan 21 göçmen kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler altı kategori altında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, migration was seen as a contributing factor in the process of self-realization of migrant women. Migrant women were included in the research as active individuals who took decisions and not as passive participants who followed their spouses. The theoretical framework of this study, which is handled from a gender perspective, has been established with migration theories, self, and gender literature. The relationship between migration, self, and gender, which are the three important facts of the thesis, was analyzed with immigrant women's experiences and it was aimed to highlight the experiences of immigrant women. Migrant women's migration decision making stages, migrations, and experiences related to the process after and before the migration is conveyed by using a qualitative research method. The research's data was obtained through an in-depth interview with 21 migrant women working in Turkey for at least one year. The data obtained were analyzed under six categories. These categories consist of findings related to participants' migration decisions, self and gender perceptions, working conditions, and family hierarchies.