Mehmet Fahrettin Belen'in askeri ve siyasi faaliyetleri
The military and political activities of Mehmet Fahrettin Belen
- Tez No: 661975
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
1892 Yılında Bolu'da dünyaya gelen Mehmet Fahrettin Belen, askeri okullarda eğitim görmesinin ardından Osmanlı ordusunun bir neferi olarak ordu saflarına katılmıştır. Balkan Harbi'ne, Birinci Cihan Harbi'ne ve Milli Mücadele Dönemi'ne iştirak etmiştir. Bu savaşlarda gösterdiği kahramanlıkların neticesinde çeşitli madalyalarla taltif edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte çeşitli komuta kademelerinde yer alarak korgeneralliğe kadar yükselmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bir temsilcisi olarak birçok konferansa katılmıştır. Korgenerallik rütbesiyle 1950 yılında kendi isteği ile emekliliğe ayrılmıştır. Fahri Belen askerlik hayatından sonra Türk siyasi hayatında boy göstermeye başlamıştır. Çok partili hayata geçiş ile birlikte 1950 yılında Demokrat Partiye katılmış, 1950 ve 1954 yıllarında Bolu ilinden milletvekili seçilmiştir. 1. Menderes Hükümetinde kısa bir süre Bayındırlık Bakanı olarak kabinede kendine yer bulmuştur. Çeşitli dönemlerde komisyon başkanlıkları da yapan Fahri Belen 1957 yılında Demokrat Partiden istifa etmiştir. Ardından siyasete Cumhuriyet Halk Partisinde devam etmiş ve 27 Mayıs İhtilâli sonrası Kurucu Mecliste görev almıştır. Buradaki görevinin ardından Memleketçi Serbest Partiye katılmıştır. 1961 yılında aktif siyasi hayatına son vererek kendisini akademik çalışmalara vermiş ve çeşitli dernek başkanlıkları da yapmıştır. 1975 yılında ardında Türk milletine birçok akademik eser bırakarak hayata gözlerini kapamıştır. Bu çalışmada öncelikle eldeki imkânlar ve belgeler doğrultusunda Mehmet Fahrettin Belen'in hayatına dair bilgiler verilmiştir. Daha sonra askeri ve siyasi faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fahri Belen, who was born in Bolu in 1892, joined the army as a soldier of the Ottoman Army after his education in military schools. He participated in the Balkan War, the First World War, and the National Struggle. He was awarded with various medals as a result of his heroism in these battles. After the Republic of Turkey was founded, he had various commanding roles until he was promoted to Lieutenant General. He participated in numerous conferences as an official representative of the Republic of Turkey. At his own request, he retired as a Lieutenant General in 1950. After his active roles in the military, Fahri Belen started to appear in Turkish Political Life. When multi-party period started in Turkey, he joined the Democrat Party in 1950, and he was elected as a deputy from Bolu in 1950 and 1954. He took part in the cabinet as the Minister of Public Works for a short time during the First Menderes Government. Fahri Belen, who also served as the chairperson of the committees at various times, resigned from the Democratic Party in 1957. Then, he continued his political life in the Republican People's Party, and he served in the Constituent Assembly after the Revolution of 27 May. After his duty here, he joined the National Movement Free Party. In 1961, he ended his active political life, devoted himself to academic studies, and also served as the chairperson of various associations. He closed his eyes to life in 1975, leaving behind many academic works for the Turkish Nation. İn this study, firstly, information about the life of Mehmet Fahrettin Belen was given in line with the documents and facilities available about his life. İn addition to this, Belen's military and political activities were analyzed.