Sovyet iktidarının ilk yıllarında Kırgız Milli Devletinin kuruluşu süreci (1917-1922)
The process of establishing the Kyrgyz National State in the early years of Soviet power (1917-1922)
  1. Tez No: 662030
  2. Yazar: FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bağımsız Türk cumhuriyetlerinden biri olan Kırgızistan, Kuzeyde Kazakistan, güneydoğuda ve doğuda Çin'e bağlı olan Doğu Türkistan Bölgesi, batıda Özbekistan ve güneyde Tacikistan ile komşudur. Tanrı dağlarının uzantısı olan dağlar Kırgızistan‟ı dağlık bir ülke yapmıştır. Az yağış alan ülke, karasal bir iklime sahiptir. Ayrıca göl ve akarsular açısından zengindir. Tarihte Kırgızların ilk yurdu Güney Sibirya‟dır. Cengiz Han sonrası Altay Dağlarını ve Cungarya topraklarını geçerek, Tanrı Dağlarına gelmişlerdir. Çok uzun bir dönem olan bu yer değiştirme olayı XVIII. yüzyılın başlarına gelindiğinde bitmiştir. Geldikleri bu yeni bölgede Özbek, Şeybani ve Buhara hanlıkları hâkimiyetinde yaşamışlardır. Bir süre sonra Hokand Hanlığına bağlanan Kırgızlar, bu dönemde bağımsız hareket etmeye çalışmışlardır. Sovyet İktidarının İlk Yıllarında Kırgız Milli Devletinin Kuruluşu Süreci (1917-1922) adlı tezimizin amacı Türkistan bozkırlarında boy halinde geleneksel usullerle yaşayan Kırgızların sahip olduğu 1991 yılında bağımsız olan Kırgızistan Cumhuriyeti‟nin kuruluş sürecini ayrıntılarıyla ortaya koymaktır. Ayrıca bu dönemde geçen olayları, ele almak ve sonuçlarını analiz etmek suretiyle dönemin şartlarına göre değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan, one of the independent Turkish republics, Kazakhstan in the north, East Turkestan Region, which is connected to China in the southeast and east, Uzbekistan in the west, and Tajikistan in the south bordered. The mountains, the extension of the mountains of Tengri, made Kyrgyzstan a mountainous country. The country, which receives little rainfall, has a continental climate. It is also rich in lakes and streams. The first home of the Kyrgyz in history is Southern Siberia. After Genghis Khan, they crossed Altai Mountains and Cungarya lands and came to God Mountains. This is a very long period of displacement event XVIII. century is over. They lived in this new region under the rule of Uzbek, Shaybani and Bukhara khanates. After a while, Kyrgyz Khanate was attached to the Khanate, tried to act independently during this period. The purpose of the thesis of the establishment of the Kyrgyz National State in the First Years of Soviet Power (1917-1922) is to elaborate the process of the establishment of the independent Republic of Kyrgyzstan in 1991, owned by the Kyrgyz people living in traditional ways in the steppes of Turkestan. In addition, the events that took place in this period were tried to be evaluated according to the conditions of the period by considering and analyzing the results.