Topyekûn harp çağında Osmanlı toplumu ve askerîleştirme süreci: Propaganda, ideoloji ve eğitim (1908-1918)
The Militarization Process of Ottoman Society in The Age of Total War: Propaganda, Ideology and Education (1908-1918)
  1. Tez No: 662031
  2. Yazar: MERT ÇABAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışma,“Hürriyet”in ilanından (1908) I. Cihan Harbi'nin sonuna (1918) kadar Osmanlı askerî ve sosyal yapısının yeniden örgütlenmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Jön Türk Devrimi, Osmanlı askerî teşkilatı üzerinde iki önemli etkiye sahipti. Birincisi, Jön Türk liderliği, Osmanlı İmparatorluğu'nun askerî alanda yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunun farkındadır. İkincisi, bu yeniden yapılanma girişimi ancak yeni bir sosyal yapı ile mümkün olabilirdi. İttihatçılar, bu yeni koşulları inşa etme ihtiyacının aciliyetini hissettiler. Böylece Osmanlı hükûmeti dinî, manevi, milli ve vatansever duyguları içeren muazzam bir propaganda başlattı. Osmanlı hükûmeti, Osmanlı ordusunun askeri propagandası ve yeni askere alım yöntemi için basını, eğitimi, sanatı, dinî faaliyetleri ve kültürel çalışmaları şekillendirdi. Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemindeki bu yeni ruh hâlinin anatomisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reorganization of Ottoman military and social structure from the announcement of the“Liberty”(1908) to the end of the World War I (1918). The Young Turks Revolution had two crucial influences on the Ottoman military organization. First, Young Turks leadership realized that the Ottoman Empire needs a reorganization in military. Second, this reorganization attempt could only be possible with a new social structure. The Unionists felt the burning urgency of the need to build to these new circumstances. Hence, the Ottoman government gets started a enormous propaganda that involved religion, morale, nationalism and patriotic feelings. The Ottoman government shaped press, education, art, religious activities, and cultural studies for the military propaganda and new technique of recruitment of the Ottoman army. This study examines the anatomy of this new state of mind in the late Ottoman Empire.