Bursa Büyükşehir Timsah Arena stadyumundaki maç gürültüsünün dış ortamdaki düzeylerinin ve etkilerinin araştırılması
Investigation of the outdoor levels and effects of match noise in Bursa metropolitan Civic Arena stadium
- Tez No: 662055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE YALILI KILIÇ, DOÇ. DR. İLKER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Stadyumlar, kentlerdeki fiziksel ve sosyokültürel etkinliklerin başında gelen, kentin mimari ögelerinin odağı olma potansiyeli gösteren önemli ve gerekli yapılardır. Aynı zamanda stadyumlar, yapı maliyeti, alan büyüklüğü, yüksek kapasitesi ve kullanım yoğunluğu sebebiyle birçok kentsel ve çevresel sorunu da bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle maç yapılan günlerde oluşan gürültüler, bu sorunlar arasında dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Bursa Büyükşehir Timsah Arena Stadyumu'ndaki maç gürültüsünün dış ortamda meydana getirdiği gürültü düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, maç başlamadan önce, maç esnasında ve maç bitiminde stadyumun çevresinde oluşan gürültü düzeylerinin belirlenmesi amacıyla ölçümler yapılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak yorumlanmıştır. İlave olarak, stadyumdaki maç gürültüsünün çevredeki yerleşime olan etkisinin incelenmesi ve yerleşimdeki halkın görüş ve tutumunun belirlenmesi amacıyla, bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket neticesinde elde edilen sonuçlar ile maç esnasında ölçülen gürültü düzeyleri arasında nasıl bir etki olduğu yorumlanmıştır. Ayrıca, Bursa ili için stadyum çevresindeki gürültü düzeyini belirlemeye ve çevreye olan etkisinin araştırılmasına yönelik bir çalışmanın henüz yapılmamış olması, bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Stadiums are important and necessary structures that are the main physical and sociocultural activities in cities and show the potential of being the focus of the architectural elements of the city. At the same time, stadiums have many urban and environmental problems due to their construction costs, area size, high capacity and usage density. Especially the noise that occurs on the days of the match draws attention among these problems. In this study, it was aimed to determine the noise levels caused by the match noise in Bursa Metropolitan Timsah Arena Stadium in the outdoor environment. In this context, measurements were made to determine the noise levels around the stadium before, during and at the end of the match and the results were interpreted statistically. In addition, a survey was conducted to examine the effect of match noise in the stadium on the surrounding settlements and to determine the opinion and attitude of the people in the settlement. It has been interpreted what kind of effect there is between the results obtained as a result of the survey and the noise levels measured during the match. In addition, the fact that a study has not yet been carried out to determine the noise level around the stadium for Bursa province and to investigate its effect on the environment, it is thought that this study will make an important contribution to the literature.