Akut böbrek hasarının prognozunun değerlendirilmesinde nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin ve karaciğer tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin önemi
The importance of neutrophil gelatinase related lipokalin and liver type fatty acid binding protein in prognostic evaluation of acute kidney injury
  1. Tez No: 662054
  2. Yazar: PINAR GÖZDE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarının (ABH) erkenden tespiti için biyobelirteç çalışmaları serum kreatinindeki değişikliklerin geç olması nedeniyle hız kazanmıştır. Çalışmamız, ABH'nın klinik şiddetinin ve prognozunun değerlendirilmesinde Nötrofil Jelatinaz ilişkili Lipokalin (NGAL) ve Karaciğer Tipi Yağ Asidi Bağlayıcı Proteinin (L-FABP) tanısal değerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 1 Şubat ile 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında ABH kliniğiyle başvuran 18 yaş ve üzerindeki 41 hasta ve 41 sağlıklı erişkin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan olguların kan örnekleri alındı ve bu kan örneklerinde NGAL ve LFABP düzeyleri ölçüldü. Hasta grubundaki olguların sosyodemografik özellikleri, yaşamsal bulguları, uygulanan tedavi (medikal takip, hemodiyaliz) ve mortalite durumu incelendi. Bütün olgular, Acute Kidney Injury Network (AKIN) ve Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) evreleme sistemlerine göre sınıflandırıldı ve plazma NGAL ve L-FABP düzeyleri ölçülerek sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The biomarker studies for early diagnosis of Acute Kidney Injury (AKI) have gained momentum due to the slow change for serum creatinine levels are considered to be late. Our study was conducted to determine the diagnostic value of Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin (NGAL) and Liver Type Fatty Acid Binding Protein (L-FABP) for evaluation of clinical severity and prognosis of acute kidney injury. Patients and Method: This study was conducted on 41 adult patients who were 18 years old or older age, and applied to the Emergency Service of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine with an acute kidney injury between 1 February 2020 and 31 July 2020, and 41 healthy adult were chosen as the control group. Blood samples were collected from the study participants and NGAL and L-FABP levels were measured from these samples. The parameters such as sociodemographics, vital signs, treatment modalities (medical, hemodialysis) and mortality were investigated. The findings were categorized according to Acute Kidney Injury Network (AKIN) and Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) classification systems, and plasma NGAL and L-FABP levels were measured and compared for all study groups.