Enhanced project delivery from construction to operations and BIM use in facility management: Istanbul airport case study
BIM ile inşaattan işletmeye geliştirilmiş proje teslimi ve tesis yönetimi: İstanbul havalimani vaka çalışması
  1. Tez No: 662061
  2. Yazar: SİMGE VURĞUN ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
BIM, inşaat projelerinde ve proje yaşam döngüsünün her aşamasında verimliliği artırmaya ve değer katmaya yönelik geliştirilen bir yönetim metodolojisi olarak tanımlanabilir. Proje yaşam döngüsünde planlama, tasarım ve inşaat aşamalarının yanında tesis yönetiminde BIM kullanımı, varlık yönetimi, enerji yönetimi ve diğer operasyonel süreçlerin verimliliğinin artırılmasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Tesis yönetimi için BIM kulanımı proje boyunca başarılı bir uygulama ve entegrasyon gerektirmektedir. Tesis yönetimi için varlıkların grafiksel ve grafiksel olmayan verilerinin sanal ortamda temsil edildiği dijital ikiz modellerinin kullanım alanları, potansiyel faydaları ve başarıyla uygulanabilmesi için gereken süreç yönetim metodolojilerinin incelenmesi ve ortaya konması bu tezin konusudur. Tez kapsamında başından sonuna BIM uygulamasının görülebileceği Istanbul Havalimanı vaka çalışması bu anlamda önemli veriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
BIM can be defined as a management methodology developed to increase productivity and add value in construction projects and at every stage of the project life cycle. In addition to the planning, design and construction stages in the project life cycle, the use of BIM in facility management offers significant opportunities to increase the efficiency of asset management, energy management and other operational processes. Using BIM for facility management requires successful implementation and integration throughout the project. The areas of use, potential benefits and the process management methodologies required for the successful implementation of digital twin models in which graphical and non-graphical data of assets are represented in virtual environment for facility management are the subjects of this thesis. The Istanbul Airport case study, where the BIM application can be seen from the beginning to the end within the scope of the thesis, reveals important data in this sense.