Okul öncesi öğretmen adaylarının fen eğitimine yönelik tutumları, öz-yeterlik inanç düzeyleri ve öğrenme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Preschool teacher candidates 'attitudes towards science education and investigation of the relationship between self-efficacy beliefs and level of learning styles
- Tez No: 662090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE GAMZE HASTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmen adaylarının fen bilgisi eğitimine yönelik tutumları, öz–yeterlik inanç düzeyleri ve öğrenme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. İlişkisel araştırma modelinin esas alındığı bu araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinde bulunan Eğitim Fakültesi birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören toplam 193 (165 kadın, 28 erkek) okul öncesi öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler 2019–2020 eğitim öğretim yılı bahar yarı yılında Enochs ve Rings (1990) tarafından geliştirilen, Özkan, Tekkaya ve Çakıroğlu (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan“Fen Bilgisi Eğitimi Özyeterlik İnancı Ölçeği”, Thompson ve Shringley (1986) tarafından geliştirilen, Özkan, Tekkaya ve Çakıroğlu (2002) tarafından Türkçeye uyarlanan“Fen Bilgisi Eğitimi Tutum Ölçeği”ve Kolb (1984) tarafından geliştiren, Evin Gencel (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiki hesaplamalarında betimsel istatistiki analizler ve kestirimsel istatistiki analizler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının fen eğitimine yönelik öz–yeterlik inançlarının çok yüksek, kişisel öz–yeterlik inançlarının ve sonuç beklentisi alt boyutlarının ise yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, analiz sonuçları okul öncesi öğretmen adaylarının fen bilgisi eğitimine yönelik olumlu yönde tutum geliştirdiklerini ve farklı öğrenme stillerine sahip olduklarını göstermiştir. Bunlara ek olarak okul öncesi öğretmen adaylarının fen eğitimine yönelik tutumları ile öz–yeterlik inançları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ve öğretmen adaylarının sadece öğrenme stillerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak öğretmen adaylarının, fen eğitiminde istenilen hedeflere ulaşması için öğrenme ortamları öğrenme stillerine göre düzenlenebilir; fen eğitimine yönelik tutum ve öz-yeterlik inanç düzeylerini artıracak çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between pre-school teacher candidates' attitudes towards science education, levels of self-efficacy beliefs and learning styles. The sample of this study, based on the relational research model, was carried out with a total of 193 (165 female, 28 male) pre-school teacher candidates studying in the first, second, third and fourth grade at the Faculty of Education in a state university. The data was developed by Enochs and Rings (1990) and adapted into Turkish by Özkan, Tekkaya, and Çakıroğlu (2002) in the spring semester of the 2019-2020 academic year,“Science Education Self-Efficacy Scale”was developed by Thompson and Shringley (1986). It was collected using the“Science Education Attitude Scale”adapted to Turkish by Tekkaya and Çakıroğlu (2002) and the“Kolb Learning Styles Inventory”developed by Kolb (1984) and adapted into Turkish by Evin Gencel (2007). Descriptive statistical analysis and predictive statistical analysis were used in the statistical calculations of the data obtained in the study. As a result of the study, it was determined that pre-school teacher candidates' self-efficacy beliefs towards science education were very high, while their personal self-efficacy beliefs and result expectation sub-dimensions were high. In addition, the results of the analysis showed that pre-school teacher candidates developed a positive attitude towards science education and had different learning styles. In addition, it was determined that there was no significant relationship between pre-school teacher candidates' attitudes towards science education and their self-efficacy beliefs, and only the learning styles of the pre-service teachers differ. Based on the results obtained, learning environments can be arranged according to learning styles in order for prospective teachers to reach the desired goals in science education; Studies can be conducted to increase the attitude and self-efficacy belief levels towards science education.