Okul öncesi öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik tutumları ile fene yönelik öz yeterlik inançları arasındaki ilişki
The relationship between pre-school teachers' attitudes towards science teaching and their self-efficacy beliefs towards science
- Tez No: 880450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik tutumları ile fene yönelik öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırma, 253 okul öncesi öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Buldur ve Alisinanoğlu (2020) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Fen Eğitimine Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği (OFEYÖÖ)”kullanılmıştır. Aynı zamanda Cho, Kim ve Choi (2003) tarafından geliştirilen ve Çakmak (2006) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Fen Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği (FÖYTÖ)”çalışma grubuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi kapsamında katılımcıların fen eğitimine yönelik öz yeterlik düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinde bağımsız örneklemler için t-testi, sınıf düzeyine göre ise Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Katılımcıların fen öğretimine yönelik tutumlarının ölçeğin alt faktörlerine göre cinsiyet ve sınıf düzeyi açısından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesinde MANOVA testi kullanılmıştır. Katılımcıların fen öğretimine yönelik tutumları ile fen eğitimine ilişkin öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının fen eğitimine yönelik öz yeterliklerinin ve tutumlarının orta düzeyin biraz üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda okul öncesi öğretmen adaylarının fen eğitimine yönelik öz yeterlik inançları cinsiyete ve öğrenim gördükleri sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Bir diğer araştırma sonucuna göre katılımcıların fen öğretimine yönelik tutum alt faktörleri ile fen eğitimine yönelik öz yeterlikleri arasında pozitif, orta düzeyde ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teacher candidates' attitudes towards science teaching and their self-efficacy beliefs towards science. The study was conducted according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. The research was conducted with the participation of 253 pre-school teacher candidates.“Self-Efficacy Scale for Pre-School Science Education (OFEYÖÖ)”developed by Buldur and Alisinanoğlu (2020) was used as a data collection tool in the study. At the same time, the“Attitude Scale Towards Science Teaching (FÖYTÖ)”, developed by Cho, Kim and Choi (2003) and adapted into Turkish by Çakmak (2006), was applied to the study group. Within the scope of the analysis of the data obtained, t-test for independent samples was used to examine whether the participants' self-efficacy levels for science education differed according to their gender, and Single Factor Analysis of Variance (ANOVA) test was used according to grade level. The data were analyzed using the MANOVA test to examine whether the participants' attitudes towards science teaching differed significantly in terms of gender and grade level according to the sub-factors of the scale. Pearson correlation coefficients were calculated to determine the relationship between the participants' attitudes towards science teaching and their self-efficacy regarding science education. According to the results of the research, in line with the information regarding the self-efficacy and attitude levels of pre-school teacher candidates towards science education, it was revealed that the self-efficacy and attitudes of pre-service teachers were slightly above the medium level. At the same time, pre-school teacher candidates' self-efficacy beliefs towards science education showed significant differences according to gender and grade level. According to the results of another study, it was determined that there were positive, moderate and significant relationships between the participants' attitude sub-factors towards science teaching and their self-efficacy towards science education.