Doğal kaynak sularında sertlik, iletkenlik ve askıda katı madde gideriminin araştırılması
Investigation of hardness, conductivity and suspended solids removal in natural spring waters
  1. Tez No: 662093
  2. Yazar: BERKAY AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE YALILI KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yerkürede jeolojik süreçlerin devamlılığı sonucunda doğal kaynak suları meydana gelmektedir. Doğal kaynak suları, kendiliğinden ya da bazı teknik metotlarla yeryüzüne çıkmaktadır. Jeolojik katmanlarda ilerlerken birçok kayaçları çözerek yapılarına; kalsiyum, magnezyum, florür, bikarbonat vb. bileşikleri dahil etmektedirler. Doğal kaynak suları genel olarak pet, polikarbonat ve cam gibi ambalajlarla satışa sunulurlar. Bu tez çalışmasında, Balıkesir'in Edremit ilçesindeki bir doğal kaynak suyunda sertlik, iletkenlik ve askıda katı madde (AKM) giderimi incelenmiştir. Doğal kaynak suyu; debi dengeleme ve klorlama tankı, kum ve granüle aktif karbon tankı, kartuş filtrasyon ve ters osmoz membran filtrasyon gibi ünitelerden geçmektedir. Bu ünitelerin çıkışlarından alınan numuneler üzerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik analizler yapılmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Sonuç olarak sertlik, iletkenlik ve AKM parametrelerindeki giderimlerin sırasıyla %100, %90,4 ve %100 olduğu görülmüştür. Ünitelerin çıkış suyunun üretim maliyeti 0,968 €/m3'tür.
Özet (Çeviri)
Natural spring waters are formed as a result of the continuity of geological processes in the world. Natural spring waters emerge spontaneously or with some technical methods. By dissolving many rocks while advancing in the geological layer; calcium, magnesium, fluoride, bicarbonate, etc. they include the compounds. Natural spring waters are generally offered for sale in packages such as plastic, polycarbonate and glass. In this thesis, hardness, conductivity and suspended solid (SS) removal in a natural spring water in Edremit district of Balıkesir city were investigated. Natural springwater; flow rate balancing and chlorination tank, sand and granulated activated carbon tank cartridge filtration and reverse osmosis membrane filtration units. Physical, chemical and biological analyzes were made on the samples taken from the outlets of these units and the results obtained were discussed. As a result, it was seen that the removals in the hardness, conductivity and SS parameters were 100%, 90,4% and 100%, respectively. The production cost of the units' effluent is 0,968 €/m3.