Muğla ilinin av turizm potansiyelinin belirlenmesi
Determination of hunting tourism potential of Muğla province
  1. Tez No: 662105
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Turizm, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Tourism, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Av turizmi ülkelerin ekonomik bakımdan önemli gelir kaynaklarından biridir. Muğla ilinin av turizm potansiyelinin bilimsel verilerle hali hazırdaki durumunu belirlemek var olan sorunlarla ilgili önerilerde bulunmak bu tezin amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada 2017-2020 yılları arasında Muğla ilindeki Seydikemer, Fethiye, Datça, Köyceğiz ve Yılanlı Çakmak Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları yaban hayvanlarının tespiti ile ilgili fotokapan kurulması ve izleme çalışmaları yapılmıştır. Tespit edilen türlerin korunma durumları kaydedilmiştir. Av turizmi kapsamında organizasyonlar düzenleyen firma temsilcileri ile“Olgu bilim”deseninde tasarlanan nitel araştırma desenlerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi“İçerik analizi”metodu ile yapılmıştır. Fotokapan görüntülerinin değerlendirilmesi sonucu ilde Yaban keçisi (Capra aegagrus), Kurt (Canis lupus), Tilki (Vulpes vulpes), Alageyik (Dama dama), Porsuk (Meles meles), Karakulak (Caracal caracal), Yaban domuzu (Sus scrofa), Oklu kirpi (Hystrix indica), Kaya sansarı (Martes foina) türleri tespit edilmiştir. Anket çalışması neticesinde, dört alt amaç ve bu kapsamda elde edilen temaların değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Muğla ilinin av organizasyonlarında tercih edilmesinin en önemli sebebi av hayvanları populasyonlarının yeterli seviyede olmasıdır. Av organizasyonlarında en çok tercih edilen türler sırasıyla Sus scrofa, Cervus elaphus ve Capra aegagrus olarak kaydedilmiştir. Muğla ilinde yerleştirme çalışmaları sonucunda Dama dama av turizmi açısından potansiyel bir tür olacağı düşünülmektedir. Birden fazla türün avlandığı av organizasyonlarının sezonda en fazla 6-11 arasında olduğu saptanmıştır. Av turizmi için gelen yabancı turistlerin kültür turizmi ve özellikle tekne turlarına ilgi gösterdikleri belirlenmiştir. Av organizasyonlarındaki başlıca şikâyet konusunun kaçak avcılık, yaptırımların az olması, koruma-kontrol faaliyetlerindeki aksaklıklar olduğu belirlenmiştir. Av organizasyonları kapsamında Capra aegagrus için sürek avı talepleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hunting tourism is one of the economically important sources of income for countries. The aim of this thesis is to determine the current status of the hunting tourism potential of Muğla province with scientific data and to make suggestions regarding the existing problems. In this study, photo trap establishment and monitoring studies were carried out for the detection of wild animals in Seydikemer, Fethiye, Datça, Köyceğiz and Yılanlı Çakmak Wildlife Management Areas in Muğla province between 2017-2020 years. The conservation status of the identified species has been recorded. A questionnaire study was conducted in qualitative research designs designed in the“Phenomenology”pattern with the representatives of the companies that organize organizations within the scope of hunting tourism. The evaluation of the obtained data was carried out by the method of“Content analysis”. Wild goat (Capra aegagrus), Grey wolf (Canis lupus), Red fox (Vulpes vulpes), Fallow deer (Dama dama), Eurasian badger (Meles meles), Caracal (Caracal caracal), Wild boar (Sus scrofa), Indian crested porcupine (Hystrix indica), Beech marten (Martes foina) species have been recorded in study area. As a result of the questionnaire study, four sub-goals and the themes were obtained. In this context, the most important reason why Muğla province is preferred in hunting organizations is that the population of game animals is at a sufficient level. The most preferred species in hunting organizations are Sus scrofa, Cervus elaphus and Capra aegagrus respectively. As a result of the settlement studies in Muğla province, Dama dama is thought to be a potential species in terms of hunting tourism. It has been determined that hunting organizations where more than one species are hunted, is between 6-11 at most. It has been determined that foreign tourists coming for hunting tourism show interest in cultural tourism and especially boat tours. It has been determined that the main complaints in hunting organizations are poaching, low sanctions, and defects in protection-control activities. Within the scope of hunting organizations, there are drive hunt demands for Capra aegagrus.