Sosyal hizmet öğrencilerinin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları
Social work students attitudes about violence against women
- Tez No: 662104
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal hizmet öğrencilerinin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları konusundaki düşünceleri ile bakış açılarının incelenmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise şiddete uğrayan veya uğrama riski taşıyan ya da desteğe ihtiyacı olduğu düşünülen bireylerin sosyal destek hatlarına/birimlerine yönlendirilmesi hakkında, sosyal hizmet öğrencilerinin düşüncelerini ölçebilmektir. Gönüllü olarak belirlenen 120 sosyal hizmet öğrencisinin okudukları sınıflara, aile yapılarına, cinsiyetlerine, yaşlarına ve aldıkları eğitimlere göre düşünceleri arasında ilişki bulunup bulunmadığını incelemek için dörtlü cevaplama sistemi çerçevesinde 20 sorunun yer aldığı“Kadına Yönelik Şiddet Anketi”hazırlanmıştır. Bu araştırma nicel bir araştırma olup betimsel araştırma deseni üzerinden sosyal hizmet öğrencilerine internet aracılığı ile anket formu kullanılarak, kadına yönelik şiddete ilişkin tutumları konusundaki düşüncelerine ve bakışlarına ait tüm veriler, yorumlanmaya çalışılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 24.00 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özellikleri ile kadına yönelik şiddetle ilgili tutumları arasında ilişkiler olup olmadığını belirlemek için Ki-Kare bağımsızlık testi uygulanmıştır. Yapılan ki-kare bağımsızlık test sonucuna bakıldığında üniversitelerin sosyal hizmet bölümlerinde yer verilen teorik eğitimlerin yeterli, uygulamalı (staj) eğitimlerin ise yetersiz olduğunu düşünme durumu ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiş olup (p≤0.05); erkek katılımcıların %43.1'inin üniversitelerin sosyal hizmet bölümlerinde yer verilen teorik eğitimlerin yeterli, uygulamalı (staj) eğitimlerin ise yetersiz olduğunu düşündükleri, kadınların %54.5'inin ise bu konuda fikrinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine social work students' opinions and perspectives on attitudes towards violence against women. Another aim of the study is to measure the thoughts of social service students about directing individuals who are exposed to violence or who are at risk of being subjected to violence or who are thought to need support to social support lines / units. In order to examine whether there is a relationship between the opinions of 120 social service students determined as volunteers according to their classes, family structure, gender, age and education they received, a“Violence Against Women Questionnaire”, which includes 20 questions within the framework of a four-way response system, was prepared. This research is a quantitative research and all the data pertaining to their opinions and views on attitudes towards violence against women were tried to be interpreted by using a questionnaire form for social work students via the internet through a descriptive research design. IBM SPSS Statistics 24.00 program was used for data analysis. The Chi-Square test of independence was used to determine whether there was a relationship between the demographic characteristics of the students participating in the study and their attitudes towards violence against women. Considering the results of the chi-square independence test, it was observed that there was a significant relationship between the state of thinking that the theoretical trainings provided in the social work departments of the universities are sufficient and the applied (internship) trainings are insufficient (p≤0.05); It was observed that 43.1% of the male participants thought that the theoretical trainings in the social service departments of the universities were sufficient, and the applied (internship) trainings were insufficient, and 54.5% of the women did not have an opinion on this issue.