Hadislerde sevinç ve hüzün
Joy and sorrow in hadiths
  1. Tez No: 662136
  2. Yazar: RIZA TOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMEDDİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sevinç ve hüzün duygusunu insan fıtratına koyan, Allah Teâlâ'dır. Dünya hayatında yaşam süren her insanın temel hedeflerinden birisi sıkıntılardan, sorunlardan, hüzünden uzak huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmektir. İnsan bu arzusunu yerine getirebilmek için elinden gelen tüm çabayı göstererek emeline ulaşmak ister. Hedeflerine ulaşanlar huzur ve mutluluk içinde yaşarken, ulaşamayanlar ise hüzün duygularıyla yeniden çareler aramaya devam ederler. Hz. Peygamber'in hadisleri bizlere hem sevinç hem de hüzün konusunda yol gösterici bilgiler vermektedir. İnsanı yaratan, yaşatan Allah Teâlâ'dır. Ne ile sevineceğini, huzurlu ve mutlu olacağını, hangi işleri yaptığında üzüntü duyacağını peygamberleri aracılığı ile bildirmiştir. Modern dünya hayatında teknolojinin getirdiği yenilikler, insan yaşamını kolaylaştırırken onları gerçek manada mutluluğa ulaştıracak, sevinç ve huzura erdirecek bir hayatı sunamamıştır. Hüzünden uzak, sevinçli ve mutlu bir hayatı arzulayan insanın, dinin emir ve yasaklarına uygun bir hayatı yaşaması gerekir. Böyle bir hayatı yaşadığında sevinç ve huzuru, dünya hayatı ile son bulmayıp âhiret hayatında da kalıcı sevinç ve huzura erecektir. İnsana huzur ve mutluluk sağlayacak sevinçli, neşeli bir hayatı elde etmek için hadisler çerçevesinde Hz. Peygamber'in yaşamını inceleyip kendisine rol model olarak seçmesi ve hayatını onun yaşantısına göre yaşamaya çalışması kişiyi üzüntülerden uzak gerçek sevinç ve mutluluğa erdirecektir. Hadislerde sevinç ve hüzün isimli bu çalışmamızı İslam'ın temel kaynaklarından ikincisi olan Hz. Peygamberin sünnet ve hadisleri çerçevesinde ele aldık. Konumuzla ilgili âyetleri de tespit ederek, içeriği zenginleştirdik. İnsanın yaşamış ve yaşayacak olduğu sevinç ve hüzün kavramlarını dünya ve âhiret boyutu açısından değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
It is Allah Almighty who puts the feeling of joy and sorrow in human nature. One of the main goals of every person who lives in this world is to lead a peaceful and happy life away from troubles, problems, and sorrow. In order to fulfill this desire, a person wants to reach his goal by making every effort. While those who reach their goals live in peace and happiness, those who cannot continue to seek remedies with feelings of sadness. The hadiths of the Prophet give us guidance on both joy and sadness. It is Allah Who creates and makes people live. He informed through his prophets what he would be happy with, how he would be peaceful and happy, and what deeds he would feel sorrow for. While the innovations brought by technology in the modern world life make human life easier, they have not been able to offer a life that will bring them happiness, joy, and peace. A person who desires a happy and joyful life away from sorrow must live a life in accordance with the orders and prohibitions of the religion. When he lives such a life, his joy and peace will not end with the life of this world, but will also end up in permanent joy and peace in the hereafter. Examining the life of the Prophet within the framework of hadiths, choosing him as a role model, and trying to live his life according to his life to achieve a happy and joyful life that will provide people with peace and happiness, will bring the person to real joy and happiness away from sorrow. We discussed this work titled joy and sorrow in the hadiths within the framework of the sunnah and hadiths of the Prophet, the second of the main sources of Islam. We have enriched the content by determining the verses related to our subject. We evaluated the concepts of joy and sorrow that man has lived and will live in terms of the dimension of the world and the hereafter.