الصور النفسية للناس من مشاهد يوم القيامة في آي القران الكريم
Kıyamet gününe ilişkin ayetlerde insanın psikolojik halleri
- Tez No: 747568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, kıyamet günü sahnelerini ve olaylarını anlatan ayetlerde mümin ve kafirlerin psikolojik hallerini Kur'anî bir bakış açısıyla, hadislerle ve müfessirlerin görüşleriyle anlatmayı amaçlamaktadır. Bu psikolojik haller anlatılırken Peygamber'in sünnetinde belirtildiği gibi bu olayların sırası göz önünnde bulundurulmuştur. Araştırma sonucunda, mümin ve kafirlerin, gerçekte yaşadıkları durum ve olayların bir yansıması olan kıyamet dehşetinde yaşadıkları psikolojik durumların ve içsel hislerin meydana geldiği ve bu nedenle bunların birbrinden farklı duygular olduğu anlaşılmaktadır. Ölüm ve dirilişle başlayan bu psikolojik haller, amel defterlerinin açılması esnasında, terazinin kurulması sırasında, şefaat anınada, sırat köprüsünden geçtikten sonra cennet ve cehenneme girerken gerçekleşir. Cennette müminleri etkileyen sevinç hallerinin en önde gelenleri: güvenlik, mutluluk, gıpta, huzur, rıza, sekinet ve onları olumlu etkileyen diğer psikolojik duygulardır. Cehennemdeki kâfir ve münafıkları ise etkileyen şartların en belirgin olanları; dehşet, üzüntü, pişmanlık, korku, aşağılanma, yok olamayı arzulama, ümitsizlik, sitem, endişe, keder, öfke ve diğer acı veren psikolojik duygulardır. Bu çalışma, Kuran-ı Kerim'de mümin ve kafirlerin kıyamet gününde içinde bulundukları durumu anlatan ayetlerden hareketle yapılmıştır. Müminlerin ve inkarcıların psikolojik hallerini anlatan bu çalışmada analitik ve betimlemeye dayalı bir yöntem kullanımıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the psychological images of people - the believer and the unbeliever - represented in the scenes of the Day of Resurrection and its events, from a Quranic perspective, with reference to the sayings of the commentators, and what was sometimes mentioned in the Prophetic Sunnah, taking into account the order of those events as mentioned in the Prophetic Sunnah. The study concluded that there are psychological conditions and internal feelings that believers and unbelievers live in on the horrors of the Day of Resurrection, which are in fact a reflection of the situations and events they are going through, and therefore they differ according to those situations that begin with death and resurrection, passing through intercession, and during the volatility of newspapers and scales, and there are conditions Psychological conditions they go through when crossing the path, after crossing the path, and when entering heaven and hell, and the last of them are psychological conditions they live in heaven and fire, and the most prominent of those conditions that afflict believers in heaven: security, joy, bliss, pleasure, contentment, tranquility and other feelings The psychological conditions that afflict them, and the most prominent of those conditions that afflict the unbelievers and hypocrites in Hell are: terror, fear, heartbreak, regret, fear, terror, humiliation, humiliation, woe, despair, despair, despair, blame, reproach, worry, grief, gloating, healing, anger, anger, and other painful psychological feelings. Also this study was based on the mention of these conditions on the Holy Qur'an, in the verses that deal with talking about the conditions of believers and unbelievers on the Day of Resurrection. The analytical description was the prevailing method, to reach knowledge of the psychological states of believers and unbelievers in the situations of the Last Day.