Sezgisel bulanık normlu uzaylarda istatistiksel ve ideal yakınsaklık
Statistical and ideal proximity in intuitive fuzzy normal spaces
  1. Tez No: 662176
  2. Yazar: NECATİ UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, sezgisel fuzzy normlu uzaylarda istatistiksel yakınsaklık kavramı çalışılmıştır. Daha sonra istatistiksel yakınsak diziler için faydalı bir karakterizasyon verilmiştir. Üstelik, tanımlanan bu yakınsaklık metodunun sezgisel fuzzy normlu uzaylardaki alışılmış yakınsaklıktan daha güçlü olduğu örneklerle verilmiştir. Ayrıca, sezgisel bulanık uzaylarda I-yakınsaklık ve I-Cauchy dizisi kavramları tanıtılmış ve çalışılmıştır. Ayrıca bu kavramlar ile bağlantılı bazı özellikler verilmiştir
Özet (Çeviri)
The concept of ideal convergence includes the concept of statistical convergence that has been extensively researched in the last two decades.In this article, we describe and study Cauchy sequences in spaces with intuitive fuzzy norms, the ideal analogue of convergence, and reveal some properties related to these concepts