Tanı konulamayan kalıtsal metabolik hastalıklarda tümekzom dizi analizinin katkısı
Diagnostic utility of whole exome sequencing inundiagnosed inborn errors of metabolism
  1. Tez No: 662203
  2. Yazar: ASUMAN GEDİKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA OYA UYGUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Kalıtsal Metabolizma Hastalıkları (KMH), biyokimyasal yolaklardaki bozuklukları kapsayan, klinik ve genetik olarak heterojenliği nedeniyle tanısal güçlükleri olan genetik hastalıklardır. En büyük payı, nükleer ve mitokondriyal patojenik varyantlarla ilişkili mitokondriyal hastalıklar oluşturur. DNA dizi teknolojilerindeki gelişmeler tanı güçlüğü olan bu tip hastalıkların genetik etiyolojisinin aydınlatılmasına önemli bir ivme kazandırmıştır. Bu tezin amacı, tanı konulamayan KMH'da görülen klinik fenotiplerin, moleküler etiyolojilerinin aydınlatılmasında, tüm ekzom dizileme (TED) yönteminin katkısını araştırmaktır. Çalışmaya, on dördü mitokondriyal hastalık olmak üzere 20 aileden 26 etkilenmiş olgu dahil edildi. Özgün tasarlanan fragmantasyon tabanlı mtDNA dizileme ve TED analizi için Thermo Scientific™ IonGeneStudio S5 Sistemi ve IonReporter analiz programı kullanıldı. Kültüre edilen kas/kan hücrelerinden transkript çalışmaları yapıldı. On dört farklı aileden, on sekiz etkilenmiş olguda TK2, POLG, EARS2, MICOS13, ECHS1, NDUFAF6, FBXL4, CAPN3, DYSF, ALG8, OXCT1, DHTK2, SMARCAL1 genlerinde on sekiz farklı patojenik/olası patojenik varyant gösterilirken altı ailede genetik etiyoloji aydınlatılamadı. Sanger dizileme yöntemiyle doğrulanan ve aile çalışmaları yapılan bu varyantlardan sekizi, novel veya hastalık ilişkisi daha önce bildirilmeyen çok nadir değişimlerdi; EARS2'de c.1283delC (p.(Pro428Leufs*)) ve c.319C>T(p.Arg107Cys), ALG8'de c.479A>T(p.His160Leu), ECHS1'de c.202G>A (p.Glu68Lys), NDUFAF6'da c.479delA (p.(Asn162Ilefs*27)), OXCT1 c.1370C>T (p.Thr457Ile), c.1173-139G>T SMARCAL1'de c.1027_1034delTTCGAGGC (p.(F343Rfs*13)) idi. Olguların klinik, radyolojik, biyokimyasal ve histopatolojik sonuçları gen ve varyant ilişkilerini destekledi. TED analizi ile tüm aileler için %65, mitokondrial grup için %50 oranında moleküler genetik tanı sağlandı. Tüm ailelere prenatal/preimplantasyon genetik tanı olanaklarını içeren kapsamlı genetik danışma verildi. TK2 eksikliği olan iki olgu ilaca erken erişim programına yönlendirildi. Tanı konulamayan altı ailede ise gelecek projeler dahilinde tüm genom dizi analizi yapılması planlandı.
Özet (Çeviri)
Inborn errors of metabolism (IEMs) are diseases that involve disorders in biochemical pathways and have diagnostic difficulties due to clinical and genetic heterogeneity. Mitochondrial diseases are the most common form of IEMs associated with nuclear and mitochondrial pathogenic variants. Advances in DNA sequencing technologies have given an important support to elucidating the genetic etiology of such diseases, which are difficult to diagnose. The aim of this thesis is to determine the molecular etiologies for undiagnosed IEMs using whole-exome sequencing (WES). Twenty-six affected patients from 20 undiagnosed families, 14 of which were mitochondrial disease were included. Thermo Scientific™ IonGeneStudioS5 System was used for WES and mtDNA sequencing. Transcript studies were performed from cultured muscle/blood cells. Eighteen different pathogenic/likely pathogenic variants were shown in TK2, POLG, EARS2, MICOS13, ECHS1, NDUFAF6, FBXL4, CAPN3, DYSF, ALG8, OXCT1, DHTK2, SMARCAL1 genes in nineteen affected cases from thirteen families. All of the diagnosed variants confirmed by Sanger sequencing and segregation in families with available individuals. Altogether, three novel and five ultra-rare variants first time associated with disease in this study; EARS2 c.1283delC ((p.Pro428Leufs*)) and c.319C>T (p.Arg107Cys), ALG8 c.479A>T (p.His160Leu), ECHS1 c.202G>A (p.Glu68Lys), NDUFAF6 c.479delA (p.(N162Ifs*27)), OXCT1 c.1370C>T(p.Thr457Ile), c.1173-139G>T SMARCAL1 c.1027_1034delTTCGAGGC, (p.(F343Rfs*13)). The clinical, radiological, biochemical and histopathological results of the cases supported the gene and variant associations. Molecular genetic diagnosis was achieved at a rate of 65% for all of the families and 50% of the mitochondrial disease group. Genetic result allowed two patients to receive early access to the medicine for TK2 deficiency. Genetic counseling presented for all of the families. Six of the families remain undiagnosed, and planned for whole genome sequencing in future projects.