Alemdağ baltalıklarında gövde çürümelerinin araştırılması ve koruya dönüştürmenin planlanması
  1. Tez No: 66223
  2. Yazar: NUSRET YAKIŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAY ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
V. ÖZET ALEMDAĞ BALTALIKLARINDA GÖVDE ÇÜRÜMELERİNİN ARAŞURDLMASI VE KORUYA DÖNÜŞTÜRÜLMENİN PLANLAMASI Endüstride kullanılan orman ürünlerine karşı duyulan ihtiyacın giderek artması, çoğunlukla yakacak ihtiyacına yönelik olarak baltalık şeklinde işletilen sürgün ormanlarının dönüştürülmesini (koruya tahvil) gündeme getirmiştir. Teknik ormancının yakın zamanda gündemine girecek olan dönüştürme ve dönüştürme çalışmalarını yakından etkileyecek baltalıklardaki gövde çürümeleri~üzerine Alemdağ baltalıklarında bir çalışma ortaya konmuştur. Bu çalışmalara bağlı olarak sonuç bölümünde bir dönüştürme uygulaması yapılmıştır. Bu amaçla 274 hektarlık bir çalışma alanında 30-60 yaş arası 69 adet meşe sürgünü incelenmiş ve, - Sürgünlerde yaş ve çap arttıkça gövde çürümelerinin arttığı, - Toprak hizasından göğüs hizasına çıkıldıkça gövde çürümelerinin azaldığı, - Meşe türleri arasında gövde çürümelerinin farklılık arzettiği, - Meşe ocaklarındaki sürgün sayılan arttıkça gövde çürümelerinin arttığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak öngörülen silvikültürel öneriler şöyledir; Meşe sürgün ormanlarında; yaş arttıkça gövde çürüklüğü de artmaktadır. Dönüştürme çalışmalarına 40-50 yaşlarında başlanması ve dönüştürme süresi kısa (10 yıl) tutularak tohumdan meydana gelmiş meşe koru ormanı kurulması amaçlanmalıdır. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEARCHING THE TRUNK DECAYS IN ALEMDA? COPPICES AND PLANNING TO CONVERT THEM INTO GROVES The increasing demand for the forest products used in industry has brought about the transformation of shoot forests (to woods) which are being used as swamps for the need of heating. ' ~ There has recently been a research in Alemdağ Swamp on the decaying of the trunks in swamps which will effect the transformational work of the technical forest worker in the near future. - The older shoots are and the longer their diametre, the more is the decay in the trunks. As a result of this research our cilvicultural suggestions are as follows: In the oak shoot forests, as the trees get older the decay in trunks satart. The transformational work should start when the trees are around 40-50 years of age and the transformational period should be as short as possible so that an oak forest consisting of seeds could be planted. 25